RK Slovenije, Območno združenje Novo mesto,
Ulica Slavka Gruma 54a,
8000 Novo mesto
Tel/Fax:
+386 (07) 39 33 120
+386 (07) 39 33 129
GSM: 031 320 875
E-Pošta:
novo-mesto.OZRK@ozrks.si
Uradne ure:
Ponedeljek: 8.00 - 15.00
Sreda: 8.00 - 17.00
Petek: 8.00 - 13.00
»Pol leta pa res hitro mine« – in tako so z aktivnostim programa socialne aktivacije končali udeleženci zadnje skupine, Veseljaki. Že vajeni napetega in pestrega tedenskega urnika, so tudi v zaključnih dneh aktivno in redno spremljali program.
V ponedeljek, 29. 8. 2022, so raziskovali slovensko majhno, a kljub temu čudovito, obalo. Avtobusni prevoz jih je izpred Rdečega križa Novo mesto odpeljal do Luke Koper. Skoz oči delodajalcev so spoznavali luške posebnosti, Terme Krka in Strunjanske soline ter se zanimali za različne poklice, ki jih potrebujejo v omenjenih organizacijah. Da ni bilo preveč naporno pa so del dneva preživeli tudi v in ob vodi, se družili ter sproščali.
Dan kasneje so znotraj skupine prejeli zaslužena priznanja in pohvale svojih mentoric, nekaj spodbudnih besed ter veliko dobrih želja za popotnico. Skozi program so vestno nabirali nova in dopolnjevali svoja obstoječa znanja, veščine in osvajali kompetence, ki jim bodo služile za uspešen vstop na trg dela. Za svoj trud so prejeli tudi potrdila za računalništvo, komunikacijo in uspešno udeležbo v aktivnostih programa.
Teden pa se je zaključil v sredo, 31. 8. 2022, na uradni zaključni konferenci programov socialne aktivacije v Črnomlju.
Z obilico dobre volje in tudi nekaj solznimi očmi, smo se vsi skupaj poslovili, si zaželeli vse dobro, si obljubili, da se naše poti še kdaj srečajo. Dokler se spet ne snidemo.
V Kulturnem domu Črnomelj je včeraj potekala zaključna konferenca triletnih projektov socialne aktivacije MOST in Aktiviraj se v Novem mestu in Črnomlju.
Prireditev so pripravili Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj, Razvojno izobraževalni center Novo mesto ter Območno združenje Rdečega križa Novo mesto.
Namen projektov je bil okrepiti socialno vključenost udeležencev, povečati njihove zaposlitvene možnosti, zvišati motivacijo in okrepiti obstoječe ter razviti nove socialne in funkcionalne kompetence za učinkovito spopadanje z ovirami, ki tem osebam bodisi preprečujejo vstop na trg dela, bodisi omejujejo njihove možnosti vključevanja v širše socialno okolje in jih posledično vodijo v socialno izključenost, odvisen položaj in življenje pod pragom revščine.
Programe socialne aktivacije v JV regiji izvajata RIC Novo mesto in ZIK Črnomelj za romske ženske, za za polnoletne osebe, ki imajo dovoljenje za stalno bivanje ali slovensko državljanstvo pa ZIK Črnomelj in Območno združenje Rdečega križa Novo mesto.
Prisotnim je dobrodošlico na prireditvi zaželela mag. Nada Žagar, direktorica ZIK Črnomelj, nato je prisotne pozdravil Gregor Sepaher, direktor RIC Novo mesto. V nadaljevanju so prisotne z izbranimi besedami nagovorili Marija Mihelič, predstavnica podjetja ESOL, Uroš Šporar, predstavnik GRM -Center biotehnike in turizma NM, mag. Irena Kralj, direktorica CSD Dolenjska in Bela krajina, Karla Ivanov Hotko, koordinatorka socialne aktivacije, mag. Stane Baluh, direktor Urada Vlade RS za narodnosti, Andrej Kavšek, župan občine Črnomelj in Andreja Mrežar, predstavnica MDDSZ.
Rezultate in dosežke projekta so predstavile strokovne sodelavke v programih. Skupno so izvedli 20 programov, vsak je trajal 6 mesecev. Vanje so vključili 300 udeležencev. Oba projekta ocenjujejo kot uspešna, saj se je po zaključku programov kar tretjina udeležencev bodisi zaposlila ali se vključila v nadaljnje izobraževanje.
Svoje vtise o sodelovanju v projektih so delili tudi udeleženci. Zbrani so v prispevku z naslovom Socialna aktivacija za nove priložnosti, ki je dostopen na https://youtu.be/HiTiZgm00Hk. Film je posnel in zmontiral Uroš Novina, ki je bil udeleženec dolgega programa socialne aktivacije.Program je povezoval Tomaž Čurk, sodelavec na ZIK Črnomelj, glasbeni nastop je pripravila Klaudija Jaketič, udeleženka Socialne aktivacije MOST, pogostitev je pripravil GRM – Center biotehnike in turizma NM.
Trenutno tekoča projekta se konec septembra zaključujeta. Rezultati, ki so jih dosegli in pozitivna energija jih seveda ženejo naprej in razmišljajo o izvedbi podobnih programov tudi v prihodnje, je pa seveda največ odvisno od financerjev, Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter Evropske unije iz sredstev Evropskega socialnega sklada.
Avtor fotografij je Jani Pavlin.
Aktivatorji na OZ RKS Novo mesto tudi v praksi spoznavajo, preizkušajo in pridobivajo znanja, veščine ter dragocene izkušnje, ki jim krajšajo pot do zaposlitve.
Trenutno večina udeležencev programa socialne aktivacije, trikrat tedensko sodeluje z lokalnimi delodajalci na usposabljanju, ki je zagotovo ena najvznemirljivejših aktivnosti v celem programu. Sodelovanje se je namreč v praksi izkazalo za odlično odskočno desko vključenim osebam, saj jim učenje skozi delo omogoča, da spoznajo organizacijo, se spoznajo s procesom dela in prav tako s kolektivom, katerega del lahko postanejo tudi sami. Marsikdo na ta račun dobi priložnost, da se izkaže in marsikdo ima, po končanem usposabljanju, možnost v organizaciji tudi ostati.
Zavod Novo mesto je kar trem udeležencev omogočil vpogled v zakulisje Kulturnega centra Janez Trdina, pomagali so namreč pri izvedbi kulturno-umetniških vsebin. Na Radiu Sraka se tako udeleženec preizkuša v snovanju oddaje Minute za kulturo in ureja evidence predvajalnih skladb. V Varstveno delovnem centru Novo mesto se udeleženka preizkuša v socialnem varstvu, saj pomaga strežnici pri čiščenju prostorov in hkrati spoznava ljudi, ki so nekoliko drugačni kot vsi. Odzvala sta se tudi domova starejših občanov tako v Novem mestu kot v Trebnjem, in sicer sta dve udeleženki dobili priložnosti v kuhinji, kjer pomagata pripravljati živila, kuhati, čistita delovne prostore in posodo ter pomagata pri serviranju hrane in pijače. V Splošni bolnišnici Novo mesto pa udeleženec pomaga pri vzdrževalnih delih v delavnici in zunaj – košnja, obrezovanje, kot tudi priskoči na pomoč pri selitvi opreme v prostorih bolnišnice.
Vsem delodajalcem in navsezadnje mentorjem usposabljanj, ki so pod svoje okrilje vzeli udeležence programa socialna aktivacija, se zahvaljujemo za priložnost in izkazan interes. Čeprav do usposabljan tokrat ni prišlo ali pa so se izvedla zelo na kratko, se zahvaljujemo tudi Komunali Novo mesto, Krncu d.o.o. in Šoli jahanja, Tanja Grubačevič Barbo, s. p.
Eni na usposabljanjih, drugi pa z začrtanim delovno učnim projektom »Spomladansko delo na vrtu« uspešno zasledujejo svoje cilje.
Glede na opredeljene interese v procesu iskanja idej, so udeleženci prišli do zamisli, da bi se, času primerno, priučili in dopolnili svoje vrtičkarsko znanje.
Delovno učni projekt se je začel z obiskom dveh vrtnarjev; prvi je razložil obrezovanje, druga pa demonstrirala zasaditev rož in vrtnin. Nadaljevali smo z uspešno izpeljano Zelemenjavo – pomlad 2022 in še s postavitvijo dveh visokih gred.
Dveh visokih gred, ki smo jih postavili pri parkirišču OZ RKS Novo mesto smo se lotili po korakih. Izbrali smo lokacijo, poravnali teren in postavili in sestavili leseni del, ki smo ga zaščitili v notranjosti s folijo in po plasteh nanašali ves potreben material in na vrh zemljo. Ko je bilo vse v »vaservago« so udeleženci zasadili tudi sadike in posejali semena (rožmarin, peteršilj, čebula, timijan, jajčevci, žajbelj, šetraj, krompir, jagode, por, kumare, bučke, paradižnik, bazilika, paprika, zelje, radič, redkvice, česen, drobnjak, solata, fižol). Vse kar bo zraslo bomo uporabili pri novih kulinaričnih podvigih. Obenem se udeleženci vključujejo tudi v ostala zunanja opravila: košnja trave, pometanje, pospravljanje.
Projektno idejo so že nadgradili s »protitočno« zaščito, čaka jih še razmislek in izvedba kako iz visoke grede narediti toplo gredo, da bodo uspevale tudi jesenske vrtnine.
Novomeški Glavni trg je ponovno gostil Zelemenjavo – pomlad 2022. V počastitev Dneva zemlje, so lahko mimoidoči in obiskovalci dogodka, izmenjali svoje sadike vrtnin in rož ter semena in se naučili temeljnih postopkov oživljanja.
V sklopu mestne tržnice smo ponudbo dopolnili in popestrili z izmenjavo semen, sadik in potaknjencev, ki so jih prinesli obiskovalci. Območnemu združenju RKS Novo mesto, ki je organizator 14. Zelemenjave so sadike podarili: Kmetija Pleško, Gozdno gospodarstvo Novo mesto d.d., Krnc d.o.o., Cvetličarna Colarič Peter, Kmetija Kastelic, Kmetija Marko Vodopivec, Kmetijska trgovina Trbanc, Irena Pust-Rangus, Sadjarstvo Bučar, Janov vrt, Kmetija Medle, Cvetličarna in vrtnarija Miklavčič.
Program Zelemenjave je popestrila tudi Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto in predstavila Knjižnico semen, kamor so se lahko obiskovalci vpisali tudi na licu mesta. Članici Društva študentov medicine pa sta prikazovali temeljne postopke oživljanja z AED.
Vsi prostovoljni prispevki, ki so jih ljudje namenili namesto menjave, pa so zbrani v Sklad za pomoč ljudem v stiski na OZ Rdečega križa Novo mesto iz katerega se sredstva porabijo v obliki finančne pomoči socialno ogroženim za pomoč pri kritju najnujnejših stroškov.
Zelemenjava je uspela, odzvalo se je več kot 270 ljudi, zamenjali smo 1575 sadik in s prostovoljnimi prispevki zbrali 447 eur.
Zelemenjavo so organizirali udeleženci socialne aktivacije MOST, ki se na Območnem združenju RK Novo mesto vključujejo v različne aktivnosti in si pridobivajo nova znanja in izkušnje za uspešen nastop na trgu dela. Projekt socialne aktivacije se izvaja v okviru EU socialnega sklada, vodi ga Ministrstvo za delo socialne zadeve in enake možnosti.
Zlemenjava je tudi tokrat potekala v duhu dobrodelnosti in solidarnosti, zato se zahvaljujemo vsem, ki so velikodušno podprli današnji dogodek.
Barbara Ozimek
»Glavni cilj je zaposlitev«, so si enotni udeleženci nove in ob enem tudi zadnje skupine socialne aktivacije »M O S T«, na OZ RKS Novo mesto, ki so si nadeli ime Veseljaki. Program se je začel 1. marca in se bo zaključil 31. avgusta 2022.
Motivirani za nove življenjske in zaposlitvene priložnosti so v prvem modulu udeleženci svoje izbrano ime več kot opravičili, saj so aktivno, z dobro voljo ter zanimanjem sodelovali pri številnih dejavnostih: spoznavne in socialne igre, sodelovanje v timu, tematska ustvarjalna delavnica, predstavitev dejavnosti Rdečega križa, predavanja s psihologinjo, obisk Centra za transfuzijsko dejavnost in Društva za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto, predstavitev Društva življenje brez nasilja in Društva za zaščito živali Novo mesto, delavnice komunikacije, obvladovanja konfliktov ter sprejemanja drugačnosti, ponovitev prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja – AED, dvakrat sta jih obiskali koordinatorki, vseskozi pa so skrbeli tudi za telesno aktivnost z jutranjo telovadbo, jogo ali raziskovalnimi sprehodi.
Najbolj veselo pa je bilo vsekakor na sklepnem dejanju modula, ko smo so se, na povabilo partnerjev in kolegov iz ZIKa, odpravili v Črnomelj. »Zaključni« izlet se je začel z vkrcavanjem na avtobus, vožnjo do destinacije, kjer so nas pogostili in si hkrati izmenjali tudi izkušnje, primere dobrih praks in dobronamerne nasvete.
Pot nas je naprej vodila skozi mestno jedro Črnomlja, kjer smo izvedeli marsikaj novega in zanimivega. Ustavili smo se pri spomeniku NOB na Gričku, uživali v razgledu in se odpravili do belokranjskega tromostovja, izvedeli legendo Zelenega Jurija ter izvor imena mesta. Ogledali smo si mozaik v cerkvi sv. Petra, izpod rok patra Rupnika. V črnomaljskem kulturnem domu smo si ogledali doživljajsko in interaktivno razstavo o obdobju med II. svetovno vojno - Domovina je kultura, kjer smo lahko preizkusili tudi svoje igralske sposobnosti.
Polni novih vtisov in informacij smo se poslovili ter belokranjske kolege povabili, da obisk vrnejo. Tako se čez mesec ali dva zopet srečamo in izmenjamo izkušnje na skupni dogodivščini po Novem mestu.
Za skupino naših udeležencev pa na OZ RKS Novo mesto pripravljamo pester urnik tudi v II. modulu.
Program socialne aktivacije, ki ga izvajamo na OZ RKS Novo mesto, je zaključila že četrta skupina (aktivnosti sofinancira Republika Slovenija in Evropski socialni sklad). Polletni sklop aktivnosti za okrepitev socialne vključenosti udeležencev, povečanje njihovih zaposlitvenih možnosti, pridobivanje in krepitev obstoječih kompetenc, se je zaključil hitro in do konca programa je še dobra polovica udeležencev, nekaj posameznikov pa je že med samim programom dobilo različne poklicne ali življenjske priložnosti.
V prvem modulu so se udeleženci predvsem medsebojno spoznavali, se urili v komunikaciji, timskem delu, obvladovanju konfliktov in stresa, krepili samopodobo, sodelovali na delavnicah osebnostne rasti in skrbeli za zdrav življenjski slog ter se povezovali s predstavniki različnih organizacij, katere smo gostili.
Nadaljnje štiri mesece, v drugem modulu, so spoznavali lokalni trg dela – obiskovanje in predstavitve potencialnih delodajalcev, krepili veščine iskanja zaposlitve prek delavnic poklicne orientacije, spoznavali in vrednotili kompetence, osvajali znanja računalništva, finančne pismenosti, razvijali ročne spretnosti in ustvarjalnost, se seznanili s prostovoljstvom in s projektnim delom, v duhu solidarnosti, organizirali akcije – Zelemenjava, bazar »Iz omare za otroke« ter se pri zunanjih izvajalcih usposabljali na različnih delovnih mestih.
Tretji modul pa je udeležence spodbujal k aktivnemu pristopu iskanj zaposlitve, srečali so se s predstavniki ZRSZ, navezovali so stike s potencialnimi delodajalci in se pripravljali na zaposlitveni razgovor.
Udeleženci, ki so ostali pa ob zaključku, zasledujejo svoje zastavljene cilje, ki so po končanem programu videti bolj jasno in bližje dosega: vključitve v nadaljnja izobraževanja, zaposlitev, prostovoljstvo ali programi aktivne politike zaposlovanja na ZRSZ (UDM) je nekaj od teh priložnosti.
Eden od udeležencev je takole strnil misli ob koncu: »S programom sem zadovoljen, zdi se mi super, ker so do izraza lahko prišle naše ustvarjalne sposobnosti in veščine do soljudi, kako jim pomagati, solidarnost. Povečal sem samozavest s sodelovanjem z ostalimi, natančnost, se spoznal s prostovoljstvom, redoljubnost.«
»Mislim, da so bile zelo raznolike aktivnosti in da je vsak lahko našel nekaj zase. Dobro sem izkoristila ta čas, da sem se spet aktivirala, vključila v družbo, podoživljala čas kot da sem spet zaposlena. Pridobila sem na samozavesti, pomembna mi je vključenost v družabno življenje in usposabljanje pri zunanjem delodajalcu,« pa je povedala druga udeleženka.
Končno druženje smo zaokrožili v skrbi za zdrav duh v zdravem telesu, se prepustili metanju bowling krogel po stezi in dobri volji, udeleženci so prejeli potrdila in ob obloženi mizi obujali spomine.
Vsem, v nadaljevanju tako življenjske kot karierne poti želimo veliko uspeha, veselja, skratka vse dobro!
Tudi skupina socialne aktivacije »M O S T« 4 počasi zaključuje z vsebinami programa. Po končanem, najdaljšem 2. modulu, ki traja 4 mesece, so udeleženci zaključili tudi z usposabljanji pri zunanjih delodajalcih.
Praktične izkušnje za trg dela so udeleženci nabirali pri različnih organizacijah in podjetjih, ki smo jim hvaležni, da so nam dali priložnost in zagotavljali mentorstvo udeležencem, ki so pridobivali pri njih dragocene delovne izkušnje. Na Komunali Novo mesto se je udeleženec programa preizkusil v enostavnih vzdrževalnih delih in odvozu odpadkov ter vzdrževanju javnih površin. Na Grm Novo mesto – Center biotehnike in turizma smo vključili kar tri udeleženke, ki so se usposabljale na Gostinski šoli za pomoč v kuhinji. V Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto smo vključili udeleženko za pomoč pri izvajanju programa dnevni center za otroke in pomoč pri integraciji migrantov. V Društvu upokojencev Novo mesto se je vključil udeleženec in se seznanil z električnim vozilom in pomagal pri prevozih za starejše Rudi. V Commex Service Group smo vključili udeleženko za čiščenje prostorov, spoznavanje čistilnih naprav in čistil. V Knjižnici Pavle Golie Trebnje je udeleženka pomagala pri urejanju gradiv in arhiviranju. V Pivnici in slaščičarstvu Jereb se je v delo vključila udeleženka in pomagala v kuhinji. En udeleženec se je usposabljal v Fotomoment, fotografske storitve in spoznaval uporabo fotografske ter snemalne opreme in obdeloval fotografije in videoposnetke. V Razvojno izobraževalnemu centru Novo mesto je udeleženka spoznavala administrativno delo na projektnem delu.
Vsi udeleženci, ki se niso udeležili usposabljanj pa so ustvarjali vsak na svojem delovno učnem projektu. Ustvarili so foto album programa socialne aktivacije, pripravili gradivo za izvedbo angleških uric in predstavitev svojega kraja.
Udeleženci programa socialna aktivacija »M O S T«, ki ga izvajamo na OZ RKS Novo mesto, so v torek, 21. 12. 2021, pripravili dobrodelni bazar »Iz omare za otroke«. Na stojnici v novomeški Qlandiji-Supernovi so, med 9. in 20. uro, zbirali prostovoljne prispevke.
Udeleženci so ponudili svoje izdelke, drobna božično – novoletna darila (izdelki iz gline in stekla, novoletne čestitke ter drobni pekovski izdelki), ki so jih zelo uspešno menjali za prispevke namenjene pomoči socialno šibkim posameznikom in družinam.
Unikatni stekleni izdelki so nastali pod menorstvom gospe Lorene Ignaz, v podpori s Šiško steklarstvom d.o.o.
V celodnevni akciji so zbrali kar 904,18€, ki jih bodo namenili za pomoč socialno šibkim v okviru novomeškega RK. Pri stojnici se je ustavilo približno 200 dobrosrčnih posameznikov, in prav toliko izdelkov je bilo izmenjanih. »Lahko rečemo, da smo bili uspešni in veseli, da smo lahko sodelovali pri tem dobrodelnem dogodku,« je povedala ena od organizatork bazarja.
Območno združenje RKS Novo mesto je organiziralo prvo Zelemenjavo že leta 2013 in potem skoraj vsako leto spomladi in jeseni, tokratna je bila že 16 po vrsti. Kot že leto poprej, so jo tudi letos načrtovali in izvedli udeleženci programa socialne aktivacije na mestni tržnici na Glavnem trgu v Novem mestu.
Projekt socialne aktivacije se izvaja v okviru EU skladov, vodi ga Ministrstvo RS za delo socialne zadeve in enake možnosti. Program spodbuja, izboljšuje zaposljivosti in opolnomoča ljudi za vključitev na trgu dela. Traja 6 mesecev in vključuje po 15 oseb. In organiziranje Zelemenjave- jesen 2021 je njihov tak prvi projekt, ki so se ga lotili zelo zavzeto.
Sam princip Zelemenjave ima dobrodelno in solidarnostno noto, saj se z menjavo in podarjanjem pridelkov, plodov, izdelkov spodbuja medosebna pomoč, dobrosrčnost, povezovanje, tudi samooskrbo in lokalno proizvedene dobrine, prav tako kot spoštovanje do dela pridnih rok posameznikov. Obiskovalci so lahko zamenjali svoje pridelke in odnesli tiste, ki jim za ozimnico še manjkajo oziroma so pustili prostovoljni prispevek, namenjen Skladu za pomoč ljudem v stiski iz katerega se sredstva porabijo v obliki finančne pomoči socialno ogroženim za pomoč pri kritju najnujnejših stroškov.
Obrnili smo se tudi na lokalne kmete in podjetja, ki so donirali svoje izdelke, in sicer Kmetija Pleško, Vrtni center Novo mesto, Krnc d.o.o., Cvetličarna Colarič Peter, Cvetličarna Miklavčič, Mlin Rangus, Cvetličarna Colarič Katja, Kartuzija Pleterje, Zeliščarski center JV Slovenije, Dobrote Dolenjske, Pivnica in slaščičarstvo Jereb, Turistična kmetija Šeruga, Medeni butik Voglar, Vrtnarstvo Mencin, Cvetlčarstvo Amaryllis. Za njihov prispevek se jim iskreno zahvaljujemo.
Dan na trgu pa smo poleg treh stojnic za Zelemenjavo dopolnili tudi z delavnico temeljnih postopkov oživljanja, Knjižnica Mirana Jarca se je predstavila s Knjižnico semen, udeleženka socialne aktivacije je izdelovala ikebane in obiskovalci so si lahko ogledali likovne izdelke otrok iz OŠ Vavta vas, Šentjernej in Dolenjske Toplice.
Zelemenjava je uspela, odzvalo se je več kot 240 obiskovalcev, zamenjali smo več kot 150 kg pridelkov in izdelkov, z akcijo pa zbrali 538,07 eur v Sklad za pomoč ljudem v stiski.
Obiskovalci so lahko ponovili tudi temeljne postopke oživljanja v okviru kampanje ob svetovnem dnevu oživljanja 16. oktobru Slovenija oživlja! Prikaz in delavnico smo izvajali v sodelovanju s študenti medicine, ki so poudarile, kako pomembno je, da ponovimo oživljanje in znamo pomagati, če smo priča srčnemu zastoju.
Projekt je uspel, saj se je lepo vklopil v sobotno dogajanje na Glavnem trgu, ki v lepem vremenu privabi veliko novomeščanov in drugih obiskovalcev.
Vabimo na jesensko Zelemenjavo - izmenjevalnico pridelkov in plodov, v soboto, 16. 10. 2021, od 9.00 do 13.00, na novomeški Glavni trg.
Vsako soboto med 9. in 13. uro poteka mestna tržnica in tokratno ponudbo bodo dopolnili in popestrili tudi »Optimisti«, ki sodelujejo v programu socialne aktivacije na Območnem združenju RK Novo mesto.
Sam princip Zelemenjave ima dobrodelno in solidarnostno noto, saj se z menjavo in podarjanjem pridelkov, plodov, izdelkov spodbuja medosebna pomoč, dobrosrčnost, povezovanje, tudi samooskrbo in lokalno proizvedene dobrine, prav tako kot spoštovanje do dela pridnih rok posameznikov. Obiskovalce vabimo, da na dogodek prinesejo svoje pridelke in odnesejo tiste, ki jim za ozimnico še manjkajo oziroma, kot že omenjeno, pustijo prostovoljni prispevek, namenjen Skladu za pomoč ljudem v stiski iz katerega se sredstva porabijo v obliki finančne pomoči socialno ogroženim za pomoč pri kritju najnujnejših stroškov.
V soboto, 16. oktobra, obeležujemo Svetovni dan oživljanja, zato bomo v sodelovanju z Društvom študentov medicine ozaveščali o pomenu temeljnih postopkov oživljanja in to demonstrirali tudi s praktičnim prikazom.
Likovni izdelki učencev osnovnih šol Vavta vas, Dolenjske Toplice in Šentjernej, ki jih bomo razstavili na stojnici pa bodo poživili jesensko tihožitje.
Spoznavni uvodni mesec september, ki se je začel s 1. 9. 2021 in končal 30. 9. 2021, smo s četrto skupino socialne aktivacije »MOST« zaključili z izletom po domačih krajih.
Nova skupina, novi udeleženci, nova poznanstva. Ponovno se je sestavila skupina petnajstih posameznikov, ki so se prostovoljno vključili v program socialne aktivacije z motivacijo, da najdejo nove možnosti za življenjske poti.
Med spoznavnimi aktivnostmi v prvem tednu si je skupina nadela ime OPTIMISTI. S tem motom smo korakali tudi skozi vse dejavnosti in srečanja.
Ob zaključku prvega modula smo se podali na team building izlet. In sicer smo se 23. 9. 2021 podali na raziskovanje bližnjih krajev. Ogledali smo si Klevevž oziroma Zvenečo skalo, kjer smo spoznali njegovo zgodovino. Seveda smo morali z namakanjem nog preizkusiti, da je temperatura v klevevški toplici še primerna za kopanje. Pot nas je vodila do Kartuzije Pleterje. Ogledali smo si njihovo kapelico in multivizijo ter v bližini muzej na prostem. Izlet smo zaključili z ogledom dolenjskih Benetk - Kostanjevice na Krki in spoznali njeno bogato zgodovino.
»Če bi se lahko vključila ponovno, bi z veseljem, še pol leta, hodila v tak program.«
Da pol leta res hitro mine, so se strinjali vsi udeleženci »M O S T« 3, ki so te dni zaključili s polletnim programom socialne aktivacije na novomeškem Rdečem križu v partnerstvu z ZIK Črnomelj, operacijo sofinancira MDDSZ in Evropski socialni sklad.
Na koncu vsakega programa udeležence pospremimo z dobrimi mislimi in vzpodbudnimi besedami za naprej. Tokrat so ju opogumile predsednica Rdečega križa, ga. Vesna Dular in sekretarka, ga. Barbara Ozimek. Tudi udeleženci so se angažirali in za vsako pripravili manjše darilo z izdelki, ki so jih ustvarili sami, pripravili slaščice za pogostitev in postregli z zeliščnim sirupom. Predstavili so svoje delo tekom programa, se zahvalili in strnili svoje vtise po koncu programa socialne aktivacije:
»Program je bil pester in zanimiv, izvedeli smo marsikaj novega.«
»Pomoč in podpora, ki smo jo dobili od mentoric je bila zares dobrodošla ter potrebna, da smo naredili korak naprej.«
»Program se mi zdi dobro zastavljen, vse vsebine so bile primerne in uporabne.«
»Z marsikatero aktivnostjo, ki smo jo izvajali v programu, sem šel izven svoje cona udobja, na kar sem zelo ponosen.«
»Skozi program sem odkrivala nove veščine, spoznavala sebe in s tem povečala motivacijo za ponovno vključevanje na trg dela.«
Zaključno dejanje tretje skupine pa smo zaokrožili s čisto pravim »končnim izletom«, in sicer smo se podali na raziskovanje slovenske, majhne, a prečudovite, obale. Po jutranjem zboru, v četrtek, 26. 8. 2021, pred Rdečim križem smo pričeli s finalno dogodivščino skupine šestih udeležencev, ki so ostali do konca tretjega cikla programa. Po prijetni vožnji smo prispeli na ogled Krajinskega parka Sečoveljskih solin, kjer nam je to znamenitost nazorno predstavila odlična lokalna vodička. Po dvournem postanku v solinah smo se v Koper odpravili na kosilo, naredili panoramski ogled mesta in se ustavili na mestnem kopališču, kjer smo preverili temperaturo morja, ki je bila primerna za kopanje. Dan je bil poln smeha in dobre volje, kar je dokaz več, da se je skupina odlično povezala in bodo po koncu pogrešali en drugega.
Tretji cikel programa socialne aktivacije za 15 vključenih oseb, ki poteka od 1. marca 2021 do 30. avgusta 2021 se počasi bliža koncu. Udeleženci so se zadnja dva meseca, glede na svoje zanimanje za določene poklice, preizkusili pri delodajalcih. Vsi so bili izjemno zadovoljni in upamo, da je to prvi korak k cilju, zaposlitvi.
Kljub zahtevnim situacijam, s katerimi se soočamo zaradi korona virusa, je večina udeležencev tretjega programa socialne aktivacije MOST, dobila priložnost in se vključila v delovni proces pri zunanjih delodajalcih. Pri organizaciji usposabljan smo se najprej obrnili na institucije s katerimi na tak ali drugačen način novomeški RK dobro sodeluje. Nekaj organizacij ni poznalo programa socialne aktivacije pa so se vseeno odločili, da sprejmejo naše udeležence na usposabljanje. Svoje priložnosti so dobili v Varstveno delovnem centru Novo mesto, v Društvu za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto, na Razvojno izobraževalnem centru Novo mesto, v Turistično informacijskem centru Novo mesto, v Osnovni šol dr. Pavla Lunačka Šentrupert, v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto, na Gostišču Loka d.o.o. in v Upravni enoti Trebnje.
Za priložnost se vsem iskreno zahvaljujemo, tako na OZ RKS Novo mesto, kjer se SA izvaja, kot sami udeleženci programa. Njihovo zadovoljstvo so oboji izrazili z naslednjimi izjavami:
»V zadnjem letu smo drugič sodelovali z novomeškim RK na projektu Socialna aktivacija. Do sedaj imamo zelo dobre izkušnje, saj so bili udeleženci zainteresirani za pridobivanje novih znanj in se tudi zelo trudijo pri sami uporabi le-tega,« je povedala Klavdija Gorenčič, vodja poslovalnice, TIC Novo mesto.
»Usposabljanje s praktičnim delom je uspešen način usposabljanja udeležencev, saj lahko na delovnem mestu pridobijo nove izkušnje in znanje. Zagotovo jim takšno usposabljanje lahko odpre pot do zaposlitve. Za naš zavod je bila to pozitivna izkušnja, dobro smo sodelovali z udeleženko Anico, kot tudi z OZ RKS Novo mesto,« je poudaril Jože Tratar, ravnatelj, OŠ Šentrupert.
»Sem zelo zadovoljna, ker bom dobila priložnost za delo za določen čas,« se je pohvalila udeleženka Anica.
»Z usposabljanjem v Knjižnici Mirana Jarca sem izredno zadovoljna, saj se mi je odprla priložnost preizkusit delo pri delodajalcu, ki sem si ga srčno želela,« pove udeleženka Sabina.
»Usposabljanje pri delodajalcu DRPD je bilo izredno intenzivno, zelo raznoliko, osebno sem se skozi delo izpopolnjevala, pilila moje zdrse pri delu z otroki in mladostniki. Zelo sem zadovoljna!« poudari Darja.
»Program Socialne aktivacije je super program, saj v času vključitve spoznaš samega sebe, svoje sposobnosti in prav tako pomanjkljivosti ter slabosti na katerih moraš še delati. Ker si v programu tudi pri delodajalcih se pokaže tudi kakšno delo ti ustreza, kar je meni zelo pomagalo,« z navdušenjem pove Nadja.
Udeleženci socialne aktivacije imajo zasnovan projekt »Od zemlje so vilic in kremic«, del katerega je bila tudi organizacija Zelemenjave – pomlad 2021. Tokrat pa so se udeleženci podali na pot odkrivanja uporabnosti zelišč v njihovi okolici.
Tako so se v ponedeljek 12. 7. 2021 odpravili na zeliščarsko kmetijo Plavica, ki leži v dolini Črmošnjice, v bližini Dolenjskih Toplic. Okoli kmetije se na površini dobrega hektara razprostira vrt zdravilnih rastlin, ki je umeščen v naravno okolje, na voljo je tudi nekaj sprehajalnih poti. Na kmetiji Plavica najdemo več kot 400 vrst zdravilnih rastlin.
Na kmetiji so pridobivali in širili znanje o zeliščih, tako od rasti, nege, kot tudi pobiranja, sušenja in nadaljnja uporaba. Skozi druženje z g. Jožetom Majesom so v naravi spoznavali uporabna zelišča, se poučili o njihovi vsestranski uporabi. Spoznali so tudi postopek izdelave ognjičevega mazila, ki ga bodo uporabili pri izdelavi izdelkov v kombinaciji z zelišči, ki jih pridelujejo sami. Pridobljeno znanje o zeliščih uporabljajo tudi v kulinariki. Kjer so se dosedaj izkazali z različnimi namazi, pecivi, kisom in sirupi.
Udeležencem, ki so se aktivirali prek socialne aktivacije na OZ RKS Novo mesto, ne zmanjka dela.
Tisti, ki trenutno niso na usposabljanjih pri zunanjih delodajalcih – za usposabljanja se lahko zahvalimo organizacijam: Razvojno izobraževalni center Novo mesto, Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto, OŠ Šentrupert, Varstveno delovni center Novo mesto, Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto in Gostišče Loka d. o. o. – pa s pomočjo mentorjev, v okviru delovno/učnega projekta Od zemlje do vilic in kremic, na Sevnem (Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma) postavljajo svojo visoko gredo. Vključeni so v vse faze izdelave: od priprave in obdelave lesa, do planiranja terena in priprave materiala za vsebino grede, tako kot tudi v končno zasaditev in nadaljnje oskrbovanje rastlin. V visoko gredo bodo zasadili zelišča: žajbelj, meta, bazilika, sivka, zelena, drobnjak, peteršilj, rožmarin, melisa. Iz njih, v sklopu kulinarike že nastajajo dišeče jedi in sokovi, uporabili pa jih bodo tudi v kozmetične namene.
Nekaj rožic je že zraslo.
Območno združenje RKS Novo mesto je organiziralo prvo Zelemenjavo že leta 2013 in potem skoraj vsako leto spomladi in jeseni. Letos smo jo izvedli v sredo, 19. maja 2021 pred Območnim združenjem RKS Novo mesto. Za pripravo in izvedbo Zelemenjave - pomlad 2021 so tudi tokrat poskrbeli udeleženci programa socialne aktivacije. Socialna aktivacija se izvaja v okviru EU skladov preko Ministrstva za delo socialne zadeve in enake možnosti. Namenjen je spodbujanju, izboljševanju zaposljivosti in opolnomočenju udeležencev za vključitev na trgu dela. Traja 6 mesecev in vključuje po 15 oseb.
Organiziranje Zelemenjave – pomlad 2021 je njihov tak prvi projekt, ki so se ga lotili zelo zavzeto. Na dogodku obiskovalci lahko menjajo sadike zelenjave, semena, sobne rastline ter različne pridelke. Namen je tudi spodbujanje samooskrbe, ekološke naravnanosti, solidarnosti, povezovanja in spoštovanja dela naših rok. Obrnili smo se tudi na lokalne kmete in podjetja, ki so donirali svoje izdelke, sadike rož in zelenjave Cvetličarna Colarič Novo mesto, Cvetličarna Miklavčič, Cvetličarna Colarič Šentjernej, Cvetje Jeri, sadike vrtnin kmetije Pleško in Medle, sadike rož, vrtnin in zelišč Gozdno gospodarstvo Novo mesto, ozimnico Krnc, d. o. o. ter sadike sadnih dreves Kartuzija Pleterje.
Predstavila se je tudi Knjižnica Mirana Jarca s projektom knjižnica semen, semena so lahko prejeli člani knjižnice.
Obiskovalci so si lahko istočasno zmerili krvni sladkor in holesterol ter tlak, se udeležili delavnice presajanja rož pod vodstvom Simone Colarič, ki je delila marsikateri nasvet za gojenje lončnic. S plesom so Zelemenjavo popestrili učenci OŠ Center.
Vsak tudi tisti, ki je prišel praznih rok je lahko odšel s kakšno sadiko in prispeval prostovoljni prispevek v Sklad za pomoč ljudem v stiski. Zelemenjava je kljub slabemu vremenu uspela, saj je privabila več kot 120 obiskovalcev - kljub slabemu vremenu v dopoldanskem času dober obisk (cca 120 obiskovalcev, cca 90 izmenjava), po 12. uri slabši obisk (30 obiskovalcev) in manj izmenjav (20). Pri izvedbi Zelemenjave smo upoštevali vsa priporočila NIJZ za preprečevanje okužbe s Covid-19.
Izjava udeleženke programa socialne aktivacije Anice: »Projekt Zelemenjava je namenjen izmenjavi sadik iz naših vrtov in NE prodaji. Spodbujamo solidarnost, dobrosrčnost, druženje, samooskrbo in spoštovanje dela naših rok. Udeleženci socialne aktivacije smo z veseljem organizirali Zelemenjavo in v največje veselje nam je bilo, da se je na naše prošnje odzvalo toliko donatorjev, ki so pripevali sadike rož, zelenjave in dreves.«
Izjava strokovne delavke na programu socialna aktivacija Saše Banič: »Namen dogodka je druženje, povezovanje in medsebojna pomoč posameznikov. Med drugim pa je tudi prvi projekt, ki so ga v celoti organizirali udeleženci socialne aktivacije na OZ RKS Novo mesto. Pridobili so nove izkušnje, ki jim bodo koristile pri iskanju novih kariernih poti.«
Izjava obiskovalke: »Danes sem prvič na Zelemenjavi in sem navdušena. Je velik izbor vsega od cvetja do zelenjave, dobijo se tudi eksotične rastline. Zagotovo bom še kdaj prišla, saj rada vrtnarim.«
Udeleženci socialne aktivacije so uspešno opravili 18 urni tečaj »Nega bolnika na domu«, ki ga je vodila ga. Marija Segedi in ob uspešnem zaključku v roke dobili, po dveh mesecih vključitve v program, tudi prvo potrdilo.
Opažanja vključenih, da so potrebe po pomoči in družabništvu za starejše osebe, nege na domu, pomoči pri vsakdanjih opravilih, osebni asistenci, spremljanju oseb po opravkih, nudenju prevozov ipd. vse pogostejše. Zato smo jim včeraj prek programa omogočili tečaj, s katerim so pridobili nova znanja, veščine in kompetence, ki jim bodo pomagale razširiti možnosti za zaposlitev in uspešnejšo vključitev na trg dela na tem področju.
Klub temu, da se je program socialne aktivacije preselil na daljavo, smo super aktivni. Dokazali smo, da se marsikaj da, če je volja.
V četrtek 8.4. 2021 smo imeli e – kulinarično delavnico, kjer smo kuhali in pekli - slane kifle, enostavno jabolčno pito, juho iz krompirja in blitve ter bananin kruh.
V petek 9.4.2021 pa smo imeli e – ustvarjalno delavnico. Vozlali smo makrame viseče vazice in polepili kozarce za viseče lučke dobrega razpoloženja.
Zdaj pa gremo s polno vrečo dobre volje in motivacije dalje, novih izzivom naproti.
Uvodni mesec spoznavanja, ki se je začel 1. 3. 2021 in zaključil 31. 3. 2021, smo s tretjo skupino socialne aktivacije »MOST« zaključil s team building izletom.
Nova skupina petnajstih oseb, ki so se odločile sodelovati v programu, ki ga izvaja OZ RKS Novo mesto v partnerstvu z ZIKom iz Črnomlja, je v prvem, uvodnem modulu obravnavala raznovrstne vsebine. Prvi teden je minil predvsem v duhu medosebnega spoznavanja, postavljanja pravil, urnika in rutine. Udeleženci so izbrali tudi ime skupine, in sicer so se domenili, da bodo postali in ostali ZMAGOVALCI.
Spoznali so tudi organizacijo novomeškega Rdečega križa in aktivnosti s katerimi se ukvarja. Vsako jutro je bilo pol ure namenjeno gibalnim vajam, da so se zbudili, pretegnili in tako lažje nadaljevali z različnimi delavnicami, pogovori in predavanji: ustvarjalna, kulinarična, lepega vedenja, afirmacij, motivacijska, za obvladovanje konfliktov, uspešne komunikacije, sprejemanja drugačnosti, družabnih iger, spoznavanja Novega mesta, predstavitev društev in organizacij (Ozara, Društvo življenje brez nasilja, Dolenjski muzej). Ponovili so tudi prvo pomoč in spoznali temeljne postopke oživljanja z AED ter v sodelovanju z NIJZ Novo mesto aktivno sodelovali pri delavnicah o stresu in soočanju z njim ter zdrave prehrane.
Za zaključek pa smo se, na prečudovit sončen dan, 30. 3. 2021, z avtobusom odpeljali na raziskovalno odpravo. Samo nekaj kilometrov stran od mesta so spoznavali bližnje kraje in tako odkrivali posebnosti škocjanske in šmarješke občine. Vsak izmed udeležencev se je vnaprej pripravil in povedal stavek ali dva o določeni izletni točki. Obiskali smo Zeliščarski center v Zagradu, kjer smo obdani s čudovito naravo obhodili park in čakre napolnili z energijami. Pot smo nadaljevali na Bučko, kjer je predsednik tamkajšnjega Turističnega društva povedal vse o kraju, skupaj smo se razgledali po okoliških gričih, dolinah ter ponavljali znanje geografije in zgodovine. V centru Škocjana smo iskali Ignaca Knobleharja in Frana Metelka in ju tudi našli. Avtobus se je že obrnil nazaj proti Novemu mestu, a na poti se je ustavil še v Beli Cerkvi, kjer nam je Katarina odprta vrata v Hišo žive dediščine. Spoznavali smo občino Šmarješke Toplice in se na koncu odpravili tudi na lov za škrati ter v Škratovi luknji našli Vinija. Skupina socialne aktivacije je preživela lep dan, spoznala marsikaj novega in upamo, da jo bodo tudi spomini na izlet spodbudili, da dosežejo nove življenjske zmage.
»Vsega lepega je enkrat konec,« so rekli udeleženci ob koncu programa socialne aktivacije, mi pa pravimo, da jih čakajo nove poti.
Z dnem, 28. 2. 2021, so udeleženci programa socialna aktivacija M O S T, ki ga na Območnem združenju RKS Novo mesto, izvajamo kot partnerji Zavoda za izobraževanje Črnomelj, zaključili šestmesečni program s korona podaljškom, saj bi ga v resnici morali bi ga že konec leta 2020. Vključitev je 15im udeležencem dala zagon za aktivno življenje, iskanje novih možnosti za zaposlitev, dodatno izobraževanje in življenjske spremembe na boljše.
Udeleženci so se v programu naučili veliko novega o sebi in drugih preko osvajanja vsakodnevne rutine in novih dolžnosti. Spoznali so zaposlitveni trg in potencialne delodajalce. Pridobili so socialne in delavne kompetence, znanja za aktivno reševanje svoje problematike in lažjega obvladovanja stresa. Mentorice smo jim omogočile tudi individualne razgovore, kjer so delali še bolj poglobljeno in si zastavili osebne in zaposlitvene cilje. Preko praktičnih delavnic so se seznanili s finančno in računalniško pismenostjo, slovenskim pravopisom, z osebnim in poslovnim bontonom. Obiskovali so tečaj nege bolnika na domu in se preizkušali v pripravi gurmanskih grižljajev. Program je bil pester in zanimiv.
Da niso ostali samo na teoriji, so se udeleženci programa tudi praktično usposabljali pri delodajalcih, kjer so pridobivali praktične izkušnje za delo. Vključeni so bili v Varstveno delovnem centru Novo mesto, Društvu za razvijanje prostovoljnega dela, Knjižnici Pavle Golije Trebnje, Razvojno izobraževalnem centru Novo mesto, Dijaškem in študentskem domu Novo mesto, Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma, Kmetijsko šola Grm in biotehniško gimnazijo, Turistično informacijskem centru in Konjušnici Češča vas.
Organizirali so več humanitarnih akcij, kot je Zelemenjava – jesen 2020 in bazar Iz omare za otroke, ki nam ga je preprečila korona.
Ne glede na uradno prekinitev programa socialne aktivacije, so z udeleženci ohranjali stik in aktivnost preko telefonskih, elektronskih in video pogovorov.
Kljub vsem oviram pa so zadnji teden srečevanj le dobili zeleno luč, da se srečujejo in izvajajo program tudi v živo. Udeležencem je bilo to še posebej pogodu, saj so spet lahko kakšno rekli tudi v živo. Zadnji petek v februarju so pripeljali program do konca z zaključnim dogodkom, ki je bil za marsikoga ganljiv.
Popestrili so ga z igranjem na afriške bobne - djembe, delavnico so izvajali zunaj, katerih zvok je privabil marsikaterega soseda na okna, balkon in prisluhnil afriškim zvokom bobnov. Ob koncu so še zaplesali skupni ples jerusalma, ki so se ga učili preko video srečanj.
Tudi v tokratni skupini socialne aktivacije lahko rečemo, da so dosegli cilj, štirje udeleženci so se zaposlili ali se vpisali v nadaljnje izobraževanje, ostali udeleženci pa so v šestmesečnem programu razširili socialno mrežo, pridobili nova znanja in izkušnje, ki jim bodo pomagale pri iskanju novih začetkov.
Območno združenje RKS Novo mesto pa že čaka delo z novo skupino 15ih udeležencev socialne aktivacije, v tretjem ponovljenem ciklusu, od marca do septembra. Tudi tokrat se bomo potrudili.
Izjave nekaterih udeležencev programa socialne aktivacije:
Jelena C.: »Dobila sem zagon, motivacijo, spoznala sem veliko novih področij. V času opravljanja praktičnega dela je pomembno, da spoznaš delovno mesto in nadgradiš svoje znanje.«
Klemen Z.: »Spoznal sem nove ljudi, nova znanja. Osvojil nego bolnika in se naučil kuhati. Po Slakovi poti sem poskusil igrati na diatonično harmoniko.«
Anzhela V.: »Pridobila sem nove veščine, znanja, izkušnje in poznanstva, kar mi bo gotovo pomagalo za naprej.«
Skupina socialne aktivacije trenutno izvaja aktivnosti tretjega modula na daljavo, prek ZOOM video srečanj. Kljub daljavi nas ni odvrnilo, da bi se za pusta hrusta malo posladkali. Tako smo izvedli še eno uspešno e-delavnico, in sicer smo cvrli krofe.
Za nekatere prvič, za druge ne, smo se vsi z veseljem lotili kar zahtevnega kulinaričnega projekta. Marjanca Kopač nas je vodila skozi recept in pripravo samih krofov, od testa, cvrtja, do končnega poljenja. Že sproti so se nam cedile sline, končni izdelki pa dokazujejo, da smo imeli dobro mentorico in polne trebuhe slastnih krofov.
Osvojili smo še eno novo veščino, od mnogih, ki smo jih spoznali skozi celoten program.
SESTAVINE:
- 1 kg moke (tip 400)
- čajna žlička soli
- ½ l mleka
- 7 rumenjakov
- 1 dcl olja
- 7 dkg sladkorja
- 1 vanilin sladkor
- limonina lupina
- 2 žlici ruma
KVASNI NASTAVEK:
- 1 ½ kocke kvasa (6 dkg)
- 1 žlico sladkorja
- ½ dcl mleka
NADEV:
- marmelada + sladkor v prahu za posip
IN OLJE ZA CVRTJE.
PRIPRAVA:
1. V večjo skledo stresemo moko, dodamo sol in zmešamo.
2. V skledico nadrobimo kvas, dodamo tri žličke sladkorja in dolijemo okoli 0,5 dl mlačnega mleka. Pozor: mleko zares ne sme biti pretoplo.
3. Zmešamo in prelijemo v luknjo, ki smo jo naredili v moki. Posujemo z nekaj moke z roba posode.
4. Pripravimo jajčno zmes: sladkor, vaniljev sladkor in rumenjake stepemo z mešalnikom. Dodamo 2 kapljici vanil¬jeve arome, olje in spet dobro premešamo. Dolijemo mleko, približno 4 dl, in zadnjič premešamo z mešalnikom.
5. Ko je kvas vzhaja, k jajčni zmesi primešamo dve žlici ruma, vse zlijemo k moki in kvasu in dobro zmešamo in pregnetemo ali pa prepustimo mešanje kuhinjskemu robotu za 15 minut.
6. Preverimo temperaturo prostora: 23 stopinj je najbolj primerna. Na kuhinjski pult položimo odejo, da bodo krofi na toplem, čez damo čist prt, polovico ga posujemo z moko.
7. Pregneteno testo preložimo na desko in začnemo oblikovati krofke: režemo kose, ki naj bodo težki okrog 70 g – preverimo s tehtnico.
8. Kroglice naj bodo čim bolj gladke, brez vdolbin in gub. Odlagamo jih na pomokan prt. Ko končamo, vse pokrijemo z drugo polovico prta in pustimo vzhajati tri četrt do uro.
9. Potem segrejemo maščobo. Olja mora biti posodi 2 cm.
10. Ko kroglice narastejo na dvakratno velikost, začnemo cvreti, pred tem preverimo olje s kuhalnico: ko jo pomočimo v olje, morajo nastajati drobni mehurčki. Stopinje, če bomo merili: 160 do 170 stopinj.
11. Krofe polagamo v olje tako, da je spodaj stran, ki je bila med vzhajanjem zgoraj. Pokrijemo s pokrovko in pustimo cvreti 3–4 minute, nato obrnemo in cvremo enako dolgo še na drugi strani, odkrito.
12. Krofe odlagamo na vpojno brisačko; ko cvremo drugo serijo, lahko prvo že polnimo z marmelado. Na koncu posipamo s sladkorjem v prahu.
13. ... IN DOBER TEK!
S 1. 2. 2021, se je po prekinitvi 2. programa, 26. 10. 2021, dejavnost socialne aktivacije »M O S T« začela izvajati na daljavo, ker drugače zaradi Covid razmer pač ne gre.
Dolga prekinitev programa je pustila svoje sledi na udeležencih skupine, ki je pred tem delovala že dokaj homogeno, saj so se posamezniki med seboj že dobro spoznali. Različni ljudje z zelo različnimi karakterji so se v času medsebojnih interakcij tekom zanimivega programa spoznali in povezali. Na udeležence vpliva tudi strah in stres, ki ga doživlja večina od nas, zaradi epidemije. Zato je delo na daljavo verjetno boljše kot nič, bomo pa še videli, kako se bo obneslo.
Po uvodnem tednu z nekaj tehničnih izzivov in začetnega prilagajanja na ZOOM okolje, lahko sklenemo, da smo vse predvidene aktivnosti izpeljali uspešno. V zaključnem modulu je ostalo še 12 oseb od 15; dve sta se zaposlili, ena pa je iz programa izstopila. Videokonferenčnih srečanj se je udeleževala več kot polovica še prisotnih udeležencev.
Udeleženec Davorin razmišlja: »Čeprav delo na daljavo omogoča upoštevanje vseh ukrepov za preprečevanje okužb, sem pa prepričan, da so posledice takega dela negativne. Človek je sociološko oz. družabno bitje tako v duhovnem in psihološkem smislu, kot v biološkem in fizičnem. Osama in izolacija sta primerni samo za askete in puščavnike. Skrajni čas, da se to stanje konča in da se spet sproščeno srečujemo, delamo in živimo ...«
Ponovni val korona okužb je privedel do tega, da smo morali z dnem 26. 10. 2020 prekiniti izvajanje programa socialne aktivacije, in sicer do nadaljnjega.
Žal moramo vzeti v zakup, kar se nam je zgodilo v drugi polovici drugega modula. Ostati moramo pozitivni in aktivni, kljub temu da nas ukrepi držijo v »socialni izolaciji«. Vse to pa je v popolnem nasprotju kar skušamo tekom programa socialne aktivacije doseči. Saj smo se znašli v socialni osamitvi, ki za marsikoga ne bo lahka. In bo privedla do novih socialnih stisk.
Ker si vsi prizadevamo, da nas epidemija tokrat obide v čim krajši obliki, vas vse vljudno naprošamo, da spoštujete sprejete ukrepe in jih tudi dosledno upoštevate. Program se bo nadaljeval, ko bodo to dopuščale okoliščine.
Do takrat pa se slišimo in vidimo preko vseh tehnološko dovršenih naprav, ki nam v današnjem modernem svetu omogočajo že marsikaj.
V primeru spremenjenih okoliščin, vas bomo pravočasno obvestili.
Vse dobro in ostanite zdravi.
Hvala za razumevanje.
Območno združenje RKS Novo mesto je partner socialne aktivacije MOST (motivacija-odgovornost-sprememba-trajnost) katere nosilec je ZIK Črnomelj, sofinancira ga RS preko MDDSZ in EU skladi. Namen programa, ki vključuje brezposelne osebe, je povečanje njihovih zaposlitvenih možnosti, dvig motivacije ter pridobitev novih socialnih in funkcionalnih kompetenc za učinkovit vstop na trg dela. Poteka delo z drugo skupino od petih, ki so vključeni v šest mesečni program in traja do konca letošnjega leta. Skupina 15 udeležencev si je nadela ime MAVRICA, saj so si med seboj kot posamezniki zelo različni.
V drugem modulu programa so udeleženci socialne aktivacije MOST začeli opravljati usposabljanja pri zunanjih delodajalcih in sodelovati na delovno učnih projektih. Od julija do oktobra smo jim z organiziranjem pestrega programa ponudil možnost pridobitve novih znanji in praktičnih izkušenj za spopadanje na trgu dela.
Usposabljanje pri zunanjih delodajalcih tekom programa socialne aktivacije daje možnost, da se udeleženci preizkusijo in spoznajo različna dela. Izkoristila jo je večina, kar 13 od 15 udeležencev, ki so se vključili na usposabljanje pod vodstvom mentorjev pri delodajalcih. Pridobivanje podjetij in drugih organizacij za omogočanje učenja z delom, nam je v teh koronskih časih, povzročalo kar nekaj ovir, vendar smo jih strokovne delavke z vztrajnostjo premagale.
Uspelo nam je pridobiti pester izbor delodajalcev:
- Center biotehnike in turizma GRM,
- Društvo za razvijanje prostovoljnega dela (DRPD),
- Razvojno izobraževalni center Novo mesto (RIC),
- Knjižnica Pavla Golie Trebnje,
- Dijaški in študentski dom Novo mesto,
- Varstveno delovni center Novo mesto (VDC),
- Kompas Novo mesto in TIC Novo mesto,
- Šola jahanja Češča vas,
- Območno združenje RKS Novo mesto (OZRKS NM).
Seveda pa se je kljub usposabljanjem razvijajo tudi ideje za delo na delovno učnih projektih. Že pred samim usposabljanjem smo začeli s kulinariko, kjer smo dali poudarek na lokalno, domačo, sezonsko, zdravo in vegansko hrano. Seveda pa nismo pozabili na spodbujanje samooskrbe z Zelemenjavo – jesen 2020, ki smo jo uspešno izpeljali sredi oktobra na Glavnem trgu. Vse izkušnje, recepte in nasvete bomo zbrali v brošuri, ki jo bodo sami oblikovali in izdali, kar bo zaokrožilo naš delovno učni projekt.
Izjava udeleženke, ki se usposablja v Knjižnici Pavla Golje v Trebnjem:
»Mogoče ne bi nikoli imela priložnosti seznaniti z delom v knjižnici, zato sem vesela, da sem dobila to priložnost. Na ta način spoznaš, če je to delo zate, ni nepomembno, da spoznaš tudi kolektiv, pridobiš poznanstva in okrepiš kompetence. Delodajalec spozna tudi tebe.«
Območno združenje RKS Novo mesto je organiziralo prvo Zelemenjavo že leta 2013 in potem skoraj vsako leto spomladi in jeseni. Letos smo jo preselili na Glavni trg v Novem mestu in jo postavili na sobotno tržnico. Za pripravo in izvedbo Zelemenjave - jesen 2020 so tokrat poskrbeli udeleženci programa socialne aktivacije na Območnem združenju RK Novo mesto.
Projekt socialne aktivacije se izvaja v okviru EU skladov, vodi ga Ministrstvo za delo socialne zadeve in enake možnosti. Spodbuja, izboljšuje zaposljivosti in opolnomoča ljudi za vključitev na trgu dela. Program traja 6 mesecev in vključuje po 15 oseb.
In organiziranje Zelemenjave je njihov tak prvi projekt, ki so se ga lotili zelo zavzeto.
Na Zelemenjavi zainteresirani menjajo zelenjavo, pridelke, ozimnico, sadike, nasvete in izkušnje ter recepte za uspešno vrtičkanje. Namen je tudi spodbujanje samooskrbe, ekološke naravnanosti, solidarnosti, povezovanja in spoštovanja dela naših rok. Obrnili smo se tudi na lokalne kmete in podjetja, ki so donirali svoje izdelke in sicer Cvetličarna Colarič, kmetije Kastelic, Pleško, Pravne, Škedelj, Karlovček, Krnc, d. o. o. in Gozdno gospodarstvo Novo mesto. Ponudili smo tudi pečen kostanj, Društvo novomeških študentov pa je sodelovalo z dobrodelno peko palačink. S prostovoljnimi prispevki smo zbirali sredstva za obogatitev Sklada za pomoč ljudem v stiski.
Pri izvedbi Zelemenjave smo upoštevali vsa priporočila NIJZ za preprečevanje okužbe s Covid-19.
Zelemenjava je uspela, odzvalo se je več kot dvesto ljudi, zamenjali smo 130 kg pridelkov. Na akciji smo skupaj s peko kostanja in palačink zbrali 405 eur.
Upamo, da se bomo spet zbrali na Zelemenjavi – pomlad 2021.
Območno združenje RKS Novo mesto Zelemenjavo organizira dvakrat letno, spomladi in jeseni od leta 2013, z vmesnimi prekinitvami letos že 13-ič.
Jesenska Zelemenjava letos poteka v organizaciji udeležencev socialne aktivacije na OZ RKS Novo mesto, ki jo izvaja v partnerstvu z ZIK-om iz Črnomlja. Tokrat jo pripravljamo s pestrim spremljevalnim programom v soboto, 17. oktobra 2020 od 9.00 do 13.00, na novomeškem Glavnem trgu.
Koncept ostaja enak preteklim: zelenjava + menjava = zelemenjava. Dogodek je namenjen izmenjavi pridelkov iz naših vrtov in NE prodaji. Spodbujamo solidarnost, medsebojno pomoč posameznikov, dobrosrčnost, povezovanje, druženje, samooskrbo in spoštovanje dela naših rok. Za menjalna razmerja se dogovorimo prosto in sproti med seboj.
Menjali in podarjali bomo jesenske plodove narave:
Na solidaren in zabaven način želimo povezati vse navdušence dobrot in lepot z domačega vrta ter to navdušenje raztrosi tudi med ostale someščane in sovaščane. Zelemenjava torej vabi vse brez izjeme: vrtnarske guruje in popolne začetnike, mlade in stare, take z enim samim lončkom na balkonu kot tiste s kilometrsko njivo. Dogajanje pa bodo obogatile tudi spremljevalne dejavnosti: peka kostanja, peka palačink (Društvo novomeških študentov) in prva pomoč (prikaz oživljanja).
PRIDITE S POLNIMI ŽEPI DOBRE VOLJE.
30. 6. 2020: Vsak začetek postopoma pelje proti koncu, tako so tudi udeleženci SOCIALNE AKTIVACIJE "MOST", ki jo na OZRKS Novo mesto izvajamo kot partnerji ZIKa iz Črnomlja, zaključili šestmesečni program namenjen posameznikom, da se (znova) aktivno vključijo v družbo, najdejo zaposlitev in tako postanejo bolj motivirani za življenjske spremembe in izboljšanje psihosocialnega zdravja.
V tem času so prek treh modulov spoznali sebe in svojo skupino, osvojili vsakodnevno rutino, prek različnih delavnic (motivacijska, komunikacijska, sprejemanje drugačnosti, krepitev samopodobe, obvladovanje konfliktov in stresa, trening timskega dela, ročne spretnosti ...) pridobili nova znanja, veščine in kompetence, aktivno reševali svojo problematiko ter s pomočjo mentoric izdelali individualni izvedbeni načrt, prek predstavitev spoznali različne organizacije, ustanove (TIC, DRPD, RC, RIC, OZ RKS NM, Ozara, Šolski center, Knjižnica Mirana Jarca, Dolenjski muzej, Kmetijska šola Grm, Terme Krka, Društvo življenje brez nasilja, DZZŽ ...) – pri nekaterih je možno opravljati tudi prostovoljno delo, se seznanili z lokalnim trgom dela in spoznali potencialne delodajalce. Seznanili so se s finančno in računalniško pismenostjo, kariernimi cilji, osebnim in poslovnim bontonom, možnostmi nadaljevanja šolanja ipd.
Res pester program je udeležencem, glede na njihove interese, prikazal možnosti za nadaljevanje življenjske poti. Intenzivno so razmišljali o svojih željah, znanjih, spretnostih, sposobnostih in si tako izbrali tisto smer, ki jim je najbolj ustrezala oziroma je bila za njih v danem trenutku najbolj primerna. V drugem, najobsežnejšem, modulu so imeli poleg vseh organiziranih aktivnostih možnost izbirati med 288 urnim usposabljanjem na delovnem mestu pri zunanjih izvajalcih ali delati na individualnih delovno/učnih projektih. V sklopu delovno/učnih projektov je tako nastala ideja o SLOBOS kuhinji, ki združuje jedi slovenske in bosanske tradicije, nastajal je zbornik skupine »MOST PRIJATELJSTVA« v sliki in besedi ter turistični vodnik po Novem mestu. Šest udeležencev pa se je po principu učenja z delom praktično usposabljalo pri zunanjih delodajalcih, kjer so pod vodstvom mentorjev pridobivali izkušnje za lažji vstop na trg dela.
Dve udeleženki sta, pod mentorstvom Matjaža Rozmana, na Gozdnem gospodarstvu spoznavali in utrjevali znanje o rastlinah.
»Delo na GG je bilo nekaj novega zame. Uživam v delu na svojem vrtu, tu pa sem imela možnost spoznati tudi proizvodni proces zasaditve in vzdrževanja rastlin. Če bi imela možnost, bi takoj sprejela delo v vrtnariji,« pove udeleženka, ki ji delo v vrtnarskem centru prej ni bilo poznano.
V Petrovem vrtcu na Otočcu je usposabljanje, pod mentorstvom Metke Saje, opravljala udeleženka, ki želi jeseni nadaljevati šolanje v smeri pomočnice vzgojiteljice. Po končanem usposabljanju je toliko bolj odločena in motivirana za to, da je na pravi poti in si želi doseči zadani cilj. Rekla je: »Veliko novega sem se naučila, pridobila sem znanja in spretnosti, ki mi bodo prav prišla.«
Brata, ki sta svoje delo opravljala v KŠŠC Češča vas, pod mentorstvom Branka Grubačevića, kjer sta skrbela za dobrobit tamkajšnjih konj in priskočila na pomoč oskrbniku, kadar ju je potreboval – nista mogla skriti zadovoljstva in s postavljanjem vprašanj, kako bi lahko nadaljevala z delom tam, ko se njun čas prek programa izteče, izkazala neizmerno željo za ohranitev sodelovanja tudi v prihodnje. Skupaj smo tako našli rešitev, da vsaj za kratek čas, enega tudi zaposlijo in se mu tako morda odprejo tudi dodatne delovne možnosti in priložnosti.
Udeleženka, ki se je usposabljala v DSO Trebnje, pod mentorstvom Marjane Mateje Vidmar, pa je svojo izkušnjo družabništva opisala kratko in jedrnato: »Bilo je lepo, a naporno.«
Če upoštevamo dejstvo, da se v življenju vse zgodi z določenim namenom in ob določenem času, moramo v zakup vzeti tudi to, da se je ob zaključku drugega modula zgodila višja sila – korona virus. Skupaj smo se znašli v godlji, saj je bil najobsežnejši družbeni ukrep prav nasproten tistemu, ki ga skozi celoten program skušamo uresničevati vsi deležniki – iz socialne aktivacije smo se bliskovito znašli v socialni osamitvi, kar za udeležence zagotovo pomenilo korak nazaj, v situacijo, preden so se odločili za udeležbo v programu. A nič ne de, saj smo zadane ure izpeljali skoraj v celoti, vsaj tisti najpomembnejši del, ki je posameznike pripravil do dela. Dela, ki so se ga veselili in bili ponosni nanj.
Tako je, z zaključkom prvega programa »MOST«, nekaj udeležencev dobilo nove priložnosti za zaposlitev. Udeleženka se bo prek programa ZRSZ Usposabljam.se, za tri mesece, vključila v delovno okolje na OZRKS Novo mesto, eden od udeležencev bo dobil prek javnih del priložnost na RICu Novo mesto, drugi pa se bo, prav tako, prek programov aktivne politike zaposlovanja ZRSZ vrnil na delovno mesto v Češčo vas. Že med samim programom so se priložnosti odprle dvema udeležencema - prvi je dobil delo pri Avtoprevozništvu, gradbeni mehanizaciji Nevenka Povše s.p., drugi se je zaposlil prek javnih del v JP EDŠ Šentjernej. Program se je tako na večih področjih izkazal kot uspešna naložba za prihodnost vključenih.
Preventivni ukrepi za preprečevanje širjenja koronavirusa s strani vlade RS in drugih pristojnih institucij očitno delujejo, za kar ste zaslužni tudi vi, a da se ne bomo prenaglili, matično ministrstvo podaljšuje začasno prekinitev programa socialne aktivacije do vključno 22. 05. 2020.
Še vedno ostaja aktualen poziv o upoštevanju vseh določil in ukrepov glede omejitev širjenja koronavirusa SARS-CoV-2. Objave spremljajte na spletni strani NIJZ (www.nijz.si) in kanalih družbenih omrežji.
Ostanite zdravi in nasmejani.
Vlada RS še vedno vztraja pri ukrepu #ostanidoma, zato se tudi program socialne aktivacije ne bo pričel izvajati pred 8. majem.
Ker si vsi prizadevamo, da nas epidemija obide v čim blažji obliki, vse vljudno naprošamo za spoštovanje ukrepov in njihovo upoštevanje. Program se bo nadaljeval, ko bodo to dopuščale okoliščine, do takrat pa ostanite aktivi na področjih, ki vas zanimajo in osrečujejo.
V primeru spremenjenih okoliščin, vas bomo pravočasno obvestili.
Vse dobro in ostanite zdravi.
Hvala za razumevanje.
Skozi celoten program socialne aktivacije MOST udeleženci pridobivajo veščine podjetnosti in inovativnosti, pa tudi priprave hrane, saj so se prek niza kuharskih delavnic naučili pripravili okusne ter raznovrstne jedi.
Omamne dišave pripravljenih slovenskih in bosanskih kulinaričnih dobrot so udeležence spodbudile k razvijanju nove poslovne ideje, iskanje stika dveh bogatih kuhinj. V okviru delovno-učnih projektov, ki je praktično povezovanje podjetniške ideje in kuharstva ter strežbe so tipične jedi obeh kuhinji povezali v jedilnike in možno novo ponudbo. Tako nastaja kuharski priročnik jedi, ki se v svojem bistvu poigrava s spojitvijo jedilnikov dveh raznolikih kuharskih tradicij. Udeleženci so skozi program vsak recept tudi praktično preizkusili.
Posamezniki skupine »MOST prijateljstva«, kljub trenutnim razmeram, ki preprečujejo skupno delo, ostajajo aktivni. Sedaj dobrote, ki so jih udeleženci pripravljali v programu socialne aktivacije, dišijo iz domačih kuhinj, kar dokazujejo tudi fotografije, ki nam jih pošiljajo.
Tudi z ostalimi udeleženci ohranjamo stike, vsak na svoj način, aktivnosti nadaljujejo doma. Ukvarjajo se z osebnostno rastjo, pripravljajo na izpit iz prve pomoči za bodoče voznike, učijo nemščino, fotografirajo ter pripravljajo zbornik o programu socialne aktivacije.
Na slikah so prikazane jedi s
- slovensko tradicijo: dolenjska klobasa v testu, krompirjeva musaka, goveji zrezki v čebulni omaki, kruhovi cmoki, hrenova omaka in
- bosansko tradicijo: pita, burek in krompiruša.
Zaradi sprejetih ukrepov vlade v boju proti širjenju okužb s koronavirusom SARS-CoV-2, vas obveščamo, da podaljšujemo začasno ustavitev oz. prekinitev izvajanja programa socialne aktivacije do vključno petka, 24. 04. 2020.
Ker je možnost okužbe v socialni izolaciji malo verjetna vas naprošamo, za razumevanje sprejetih ukrepov in njihovo dosledno upoštevanje.
Vabljeni, da novice o aktualnih priporočilih glede virusa spremljate tudi na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ): www.nijz.com.
Hvala.
Ostanite doma in ostanite zdravi.
3. 4. 2020: V okviru programa MOST smo izvajali trening komunikacijskih veščin, ki je bil med drugim namenjen vzpostavljanju pravil v skupini.
Vključeni in mentorji smo se med seboj resnično želeli slišati in razumeti. To osebno naravnanost smo vnesli tudi v delavnice aktivnega poslušanja.
Sogovorniku smo posvetili čas in prostor. Bili smo pozorni na to, kaj v danem trenutku stika s sogovornikom slišimo, vidimo, vohamo, občutimo (čutila). Hkrati smo bili pozorni na svoje misli. Pomembno pravilo aktivnega poslušanja je namreč,da izključimo vnaprejšnje presojanje sogovornika in razsojanje o njegovi situaciji.
Sproščeno in brez vpadanja v besedo smo spremljali, zrcalili, kalibrirali sogovornikovo stanje. Spodbujali smo ga z nasmehom, pogledom v oči, gesto odobravanja. Poskušali smo se vživeti v to, kar sogovornik doživlja. Pravi pomen izrečenih besed se največkrat skriva v ozadju. Raziskave kažejo, da se ljudje ne sporazumevamo le z besedami in da je v socialnih interakcijah preko 60 % celotne komunikacije neverbalne. "Če hočeš videti, moraš gledati s srcem, bistvo je očem nevidno", je zapisal Antoine de Saint-Exupéry v Malem princu.
Vadili smo postavljanje vprašanj sogovorniku z namenom, da ga lažje razumemo. Tudi povzemanje je pomembna sestavina aktivnega poslušanja, zato smo preverjali, če smo resnično dojeli: »Če sem te prav razumela, praviš da ...«.
Udeleženci so izpostavili, da si v skupini želijo takšne komunikacije, ki bo izražala medsebojno spoštovanje in bo »brez negativnosti« ter brez arogance. Pravila aktivnega poslušanja lepo ponazarja plakat, ki ga je izdelala skupina »Most prijateljstva« na delavnici v okviru socialne aktivacije MOST.
20. 12. 2019: Območno združenje Rdečega križa Novo mesto je 20. decembra 2019, med 9. in 19. uro v novomeški Qlandii priredilo dobrodelni bazar »Iz omare za otroke«. S prostovoljnimi prispevki v Sklad za pomoč ljudem v stiski smo podprli dva odraščajoča otroka pri lažjem vstopu na samostojno pot.
V podporo otrokom v težkih situacijah
Na RKS OZ Novo mesto že 20 let deluje Sklad za pomoč ljudem v stiski, katerega namen je zbiranje sredstev za pomoč posameznikom in družinam, ki imajo najnižje dohodke in z njimi ne morejo preživeti. Še posebno skrb so deležni otroci, zato že vrsto let pripravljamo dobrodelni bazar za pomoč otrokom, ki se znajdejo v težkih situacijah. V lanskem letu smo v akciji Iz omare za otroke zbirali sredstva za otroke s posebnimi potrebami. Nakazali smo jih Osnovni šoli Dragotina Ketteja za 5 otrok iz socialno šibkih družin za stroške prehrane.
Skupina socialne aktivacije Most prijateljstva
Organizacijo dobrodelnega bazarja že tretje leto pripravlja skupina udeležencev socialne aktivacije. Skupina socialne aktivacije, ki na OZRK Novo mesto deluje od oktobra 2019, se je poimenovala Most prijateljstva. Cilj je ustvariti si pogoje za zaposlitev in napredovanje v življenju. Nekateri so se sami v svojih življenjih kot otroci ali starši soočili s stiskami v družini, zato so še toliko bolj občutljivi za stiske drugih. Ob koncu leta, ko smo vsi v prazničnem vzdušju, se včasih pozabi, da so okrog nas ljudje, ki so žalostni in potrebujejo pomoč. Z dobrodelnim bazarjem smo želeli razveseliti dva odraščajoča mlada, ki jima bo pomoč pomagala na samostojni življenjski poti.
Obiskovalci stojnice so v zameno za prostovoljne prispevek izbrali darilca: drobna novoletna darila – ročna dela, okraske iz polstene volne, knjige in igrače za ponovno uporabo, domače piškote. Maja Papež Iskra iz zavoda Notranji izvir je v okviru stojnice nudila svetovanje za odrasle in otroke pri odganjanju strahov in nudila obliže v življenjskih stiskah ter jih pomagala lajšati.
Udeleženci socialne aktivacije Most prijateljstva so na dobrodelni stojnici Iz omare za otroke ta dan zbrali blizu 700 evrov v dobrodelne namene za otroka, ki odhajata v odraslost po samostojni poti. Zahvala velja tudi vsem, ki ste nas kakorkoli podprli.
11. 11. 2019: MOST je program socialne aktivacije (SA) v katerem je prijavitelj ZIK Črnomelj, OZ RKS Novo mesto pa kot partnerska organizacija izvaja program v Novem mestu. Program SA MOST se je za prvo skupino petnajstih udeležencev pričel 23. 10. 2019 in bo trajal šest mesecev.
Skupina si je nadela ime Most prijateljstva. Z namenom vzpostavljanja dobrih medsebojnih odnosov, komunikacije in povezanosti smo se udeleženci in mentorice podali po poteh slovenskega kulturnega izročila. Raziskovali smo zapuščino Toneta Pavčka in Lojzeta Slaka ter slovenskih čebel skozi oglede razstav in različne naloge, ki so nas čakale na poti.
V vasi Šentjurij na Dolenjskem smo doživeli Pavčkov dom, popeljali so nas še do Pavčkovega spomenika in v cerkvico sv. Jurija. Za navdih smo sodelovali v skupinski predstavitvi Pavčkove pesmi Ko hodiš, pojdi zmeraj do konca.
Za iskanje poti do Slakovega muzeja v Mirni Peči je bilo potrebno uporabiti kanček znanja iz orientacije. Sam Slakov muzej ima mnogo posebnosti, ena izmed njih je oder, ki je tak,na kakršnem je nastopal ansambel Lojzeta Slaka po svetu. Na njem smo člani skupine Most prijateljstva tudi zapeli in nastop posneli z glasbeno in video spremljavo.
Na koncu smo se povzpeli v Čebelji svet, razstavo v okviru muzeja v Mirni Peči ter zaključili dan, poln doživetij.
V prostorih OZRK Novo mesto smo predstavili program socialne aktivacije MOST: Motivacija – Odgovornost – Sprememba – Trajnost.
Na informativno predstavitev je bilo vabljenih 49 oseb in večina se je vabilu odzvala. Na predstavitvi programa socialne aktivacije MOST so koordinatorice socialne aktivacije z MDDSZ in strokovne delavke OZRK Novo mesto predstavile potek in vsebino programa, ki za udeležence traja šest mesecev in je za njih brezplačen.
Program socialne aktivacije MOST nudi vrsto aktivnosti za dvig motivacije, pridobivanje informacij in učenje tehnik, ki jih človek potrebuje za vstop na trg dela, nadaljnje izobraževanje, bolj zdravo življenje in da napreduje v življenju. Svoje delovne kompetence bodo udeleženci razvijali pod mentorstvom na način učenja skozi delo. Okrepili bodo svojo socialno mrežo, saj bodo spoznavali primere dobrih praks,delo drugih skupin socialne aktivacije, obiskali bodo karierni sejem, kulturne, izobraževalne in delovne ustanove ter se tudi medsebojno učili.
Povabljeni gostje so si lahko ogledali tudi razstavo izdelkov prejšnje skupine, ki je konec avgusta uspešno zaključila enajstmesečni program socialne aktivacije Kreativen.
Vodilni nosilec projekta je ZIK Črnomelj, ki izvaja program v Črnomlju. Program finančno podpira Republike Slovenije in EU iz Evropskega socialne sklada.
30.8.2019: Na OZRK Novo mesto se je 30. 8. zaključil enajstmesečni program socialne aktivacije »Kreativno vključen in socialno opolnomočen«.
Še zadnjič so se zbrali udeleženci programa in ob fotografijah obujali spomine na aktivnosti, katerih so se udeleževali v preteklih enajstih mesecih. Skupaj so ugotovili, da je bilo doživetih veliko lepih trenutkov in tudi izzivov, iz katerih so se imeli priložnost učiti in rasti. Spominjali so se svojih prihodov v skupino in strahov, ki so se jim ob tem porajali ter povedali, da se jim podobni občutki porajajo tudi ob slovesu. Saj je vsak konec tudi nov začetek. Za udeležence se s koncem programa namreč začne preizkušanje samostojnosti in krepitev lastne discipline in vztrajnosti z vsakodnevnimi rutinami, ki prinašajo napredek in smisel v življenje. Da bi bilo slovo bolj sladko sta jim strokovni delavki pripravili pogostitev in jih pocrkljali z ledeno kavo. Srečo pa so preizkusili tudi s srečelovom.
Kratko jih je nagovorila tudi koordinatorka projekta iz MDDSZ ga. Tina Pajk ter jim obdarila z zaključno mislijo.
Srečanje se je končalo z dobrimi mislimi v zaključnem krogu. Srečno kreativci!
28. 8. 2019: Novomeški Rdeči križ je s svojimi udeleženci socialne aktivacije obiskal koprske udeležence socialne aktivacije, ki se še do konca tega meseca usposabljajo pri koprskem Rdečem križu.
Udeleženci socialne aktivacije iz Novega mesta so si ogledali Izmenjevalnico, ki je nastala v okviru socialne aktivacije pri koprskem Rdečem križu. Izmenjevalnica na Vojkovem nabrežju v Kopru je prostor in hkrati delavnica, kjer se udeleženci socialne aktivacije pod vodstvom mentorjev usposabljajo s področij ponovne uporabe in recikliranja. Z obiskovalci izdelke izmenjujejo za druge izdelke (npr. hrano), storitve ali simbolične denarne prispevke.
Dan so novomeški udeleženci socialne aktivacije zaokrožili še z ogledom zavetišča za brezdomce pri OZRK Koper, Luke Koper, mestnega jedra in s kopanjem.
23. 8. 2019: OZRK Novo mesto je ta petek gostil udeležence socialne aktivacije (SA) iz Bele krajine, kjer socialno aktivacijo izvaja ZIK Črnomelj. Letos so se udeleženci sestali drugič, saj je v začetku julija novomeška skupina SA iz novomeškega Rdečega križa obiskala svoje kolega v Črnomlju.
Srečanje obeh skupin in njihovih mentorjev je potekalo v prijetnem in sproščenem vzdušju. Dolgi program socialne aktivacije, ki traja 11 mesecev, se za obe skupini konec avgusta zaključuje. Vtise so udeleženci izmenjali na delavnici časopisnega gledališča z naslovom Zgode in nezgode socialne aktivacije. Program jih je spominjal na »hišo veselja in ustvarjalnosti«, »življenje kot projekt«, »po utapljanju okrevanje« in »najprej moramo spremeniti svoje misli«.
Po delavnici na OZRK Novo mesto so se odpravili na novomeški Glavni trg, v TIC Novo mesto, kjer so se seznanili s sistemom izposoje električnih koles. Ogledali so si tudi glavne znamenitosti mestnega jedra.
V teh enajstih mesecih so se med seboj spoznali, se povezali, spoznali so sebe in svoje kvalitete. Vsak udeleženec je v sodelovanju z mentorji pripravil individualni načrt izhoda iz programa. Izkušnje, ki so jih pridobili, jim pripomorejo k uspešnemu vključevanju v zaposlovanje in izobraževanje v nadaljnjem življenju.
Novomeško skupino SA v sredo 28. 8. čaka še ekskurzija v Koper, kjer se bodo sestali s koprsko skupino socialne aktivacije.
2. 8. 2019: 10 mesecev programa Kreativen je minilo. Kreativni so bogatejši za izkušnje, poznanstva in nova znanja ter veščine. Svoje kompetence so nadgradili na mnogih področjih. Nekaj vtisov…
Počutje in motiviranost v programu
… Program ni bil pretežek, učitelji so bili dobri, skupina dobra. Praznovali smo praznike in novo leto. Spomnim se balinanja in pešpoti ter izletov – veliko aktivnosti. Spoznala sem soudeleženko, ki mi je veliko pomagala, kar koli smo delali je pomagala in se z mano pogovarjala.
… Veliko je bilo aktivnosti, dobro, da je ta program. Imeli smo osebne razgovore. Lahko smo se obrnili na ljudi, ko smo kaj potrebovali.
… Zanimivo je bilo, kot ena šola: »Telefone stran!«. Na začetku nas je bilo več in je bilo drugače, sedaj nas je manj v skupini in smo prijateljski. Je neka obveznost, da prihajaš. Vključeni smo bili v delovni proces in imeli priložnost spoznati, kako stvari izgledajo v praksi.
Osebni napredek in razvoj
… Sedaj komuniciram bolje v slovenskem jeziku, imam pa še stres pri neposredni komunikaciji, ko moram kaj povedati in se pogovarjati na hitro. Slovenščino moram samo govoriti, govoriti, še vedno imam občutek, da težko govorim. A če se potrudim gre, kot npr. pri predstavljanju podjetniške ideje in na podobnih dogodkih, ki smo jih imeli.
… Tu sem dobila potrditve, ki sem jih potrebovala. Ni me več strah hoditi med ljudmi.
… Navezala sem dobre stike z soudeleženci in z ljudmi izven skupine. Aktivna sem bila pri prostovoljskih akcijah in naredila velik napredek na področju medosebnega komuniciranja.
… Sedaj se znam bolje samoorganizirati ter se učiti tudi sam.
… Komuniciranje z ljudmi sem izboljšal, pridobil sem sproščenost v komunikaciji.
… Sedaj bolje uravnavam meje med sabo in drugimi.
… Učinkovito izrabim čas, preizkusila sem se v timskem delu in pri projektih, ki imajo učinek.
… Pridobil sem uvid v delo in vloge ter izkušnje iz dela v izrazito heterogeni skupini, kot je bila naša.
Kaj bi še posebej izpostavila?
… Znanje računalništva sem pridobila, imam svoj gmail naslov.
… Sedaj doma veliko več kuham in pečem, to pa zaradi usposabljanja iz kulinarike.
… Zelo mi je bilo všeč, da sem lahko s kolegico delala na stojnici ter izvedla delavnico.
… Izpostavila bi polstenje volne z mentorico, izdelavo šala, rokavic, torbic - veliko lepega
… Našo učiteljico angleščine še srečam in jo pozdravim po angleško.
… Imeli smo možnost izbire. Lahko smo šli tudi na ples ali telovadbo, če nas npr. šivanje ni preveč zanimalo.
… Spoznali smo različne kulture in vsak je predstavil svojo tradicijo. Med nami ni bilo ločevanja.
… Delo z otroki je bilo enkratno.
Kaj me je zmotilo?
… V začetku me je zmotil nemir v skupini. Bilo nas je veliko. Potem pa smo se med seboj spoznali in se povezali.
… Prvi mesec me je motilo neupoštevanje osebne higiene nekaterih v skupini. Potem se je popravilo.
Kaj pa v prihodnje?
… Sedaj imam več moči in samozavesti, da lahko uspem v življenju.
… Veliko sem naredil na sebi, da sem se znebil svojih strahov iz preteklosti, Da sem bil aktiven v programu in nisem razmišljal mi je pomagalo pri tem, da sem se rešil strahov. Obveznosti, ki se jih ni dalo spreminjati, so mi pomagale. Aktiven bom tudi v prihodnje.
… Učim se in kmalu opravim izpite, potem pa služba.
… Vidim se v šivanju. Preizkusila pa se bom tudi drugje.
… Septembra načrtujem zaposlitev preko zavoda za zaposlovanje, najprej za krajše obdobje. Moja slovenščina bo upam dobra, da le imam čas in spoznam delovno okolje.
… Podjetniško usposabljanje mi ji je dalo nov pogled v to področje in na svoje cilje. V prihodnosti bom lažje šla v to smer.
E. S.
16.5.2019: V času, od 13. 6. do 16. 5. 2019, smo na Območni obrtno-podjetniški zbornici Novo mesto Kreativni organizirali razstavo z naslovom Zrcaljenje sebe v izdelkih. V okviru razstave sta potekali tudi dve delavnici. Naši izdelki so estetski in tržno zanimivi.
Območna obrtno-podjetniška zbornica Novo mesto nas je v okviru praznovanja 50 letnice delovanja povabila, da smo na stojnici in delavnicah predstavili polstene in tekstilne izdelke udeležencev dolgega programa socialne aktivacije Kreativen. Na delavnici polstenja volne za obiskovalce je bil prikazan tradicionalen postopek izdelave volnene tkanine in izdelkov, ki pa je dandanes manj poznan. Prikazali smo postopek suhega polstenja na podlago ter izdelavo polstenih okraskov. Šiviljska delavnica je bila namenjena izdelavi blazinic, copat in vsestransko uporabnih vrečk ter recikliranim izdelkom. Tudi navadni izdelki postanejo posebni, še posebej če so okrašeni z vezenimi motivi.
V izdelkih, ki so bili razstavljeni, se zrcali življenje vsakega posameznika, ki ozavešča sebe, nadgrajuje kompetence, razvija vizijo in oblikuje svojo edinstveno uspešno pot. Iz odzivov obiskovalcev smo zaključili, da so izdelki tudi tržno zanimivi.
19. 04. 2019: OZRK Novo mesto sodeluje na festivalu ob Svetovnem dnevu zemlje. Zavedamo se pomena odgovornega ravnanja do planeta, do vsakega koščka zemlje, do sebe in do soljudi. Zato smo tukaj, da prispevamo svoj delež. Pripravili smo akcijo ozaveščanja odgovornega ravnanja z viri.
Tekstilnim izdelkom smo podaljšali življenjsko dobo. Na festivalskem dogajanju ob Svetovnem dnevu zemlje smo šivali vrečke iz že rabljenih zaves za velikonočna jajčka ter oblikovali modele iz tekstilnih krpic. Uporabili smo postopke ročnega šivanja, strojnega šivanja ter lepljenja in sestavljanja.
S področja tekstilnega preoblikovanja je januarja 2019 skupina Kreativnih v okviru programa socialne aktivacije pri OZRK Novo mesto pričela z več mesečnim usposabljanjem. Izvedba tečaja se bo zaključila v maju 2019, najbolj spretni in zainteresirani pa bodo lahko pridobili Nacionalno poklicno kvalifikacijo s področja preoblikovanja tekstila. Udeleženci tekom tečaja osvajajo znanja in tehnike šivanja, ki jim pripomorejo pri realizaciji zastavljenih oblikovalskih idej, pri recikliranju ali izdelavi novih uporabnih kosov oblačil ali modnih dodatkov. Spoznavanju ročnega šivanja je do sedaj že sledilo spoznavanje rokovanja s šivalnim strojem, učenje različnih vrst šivov in spoznavanje osnov modnega risanja ter krojenja. Svoje znanje zelo radi prenašajo naprej, še zlasti na otroke, zato so z njimi šivali in oblikovali tudi na dan Zemlje.
Operacijo Kreativno vključen in socialno opolnomočen, ki jo izvaja Rdeči križ Slovenije, Območno združenje Novo mesto, sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
12.4.2019: Odpeljali smo se v Belo krajino na obisk Šokčevega dvora v Žuničih, kjer so nam prikazali tradicionalne postopke pridelave volnene in lanene tkanine, obisk pa smo zaključili z delavnico polstenja mila. Tako smo zaokrožili usposabljanje s področja polstenja volne.
S področjem izdelave polsti in izdelkov iz polsti se je druga skupina Kreativnih na OZRK Novo mesto usposabljala od decembra 2019 dalje. Udeleženci so izkazali ustvarjalnost, podjetnost in spretnost pri oblikovanju polsti in izdelkov iz polsti, uporabili pa so postopke suhega in mokrega polstenja. Izdelali so novoletne okraske, kuhinjske oprijemalke, torbice, šale, rokavice, nakit in druge modne dodatke ter kose oblačil. Ekološko usmeritev so ohranjali tako, da so v oblikovanje novih izdelkov iz polsti vnašali tudi že rabljene materiale ter tako podaljšali življenjsko dobo tekstila in nadgradili tradicionalne postopke.
Milo, oblečeno v polst zelo dobro učinkuje na kožo in se uporablja kot pilling, dišava v omarah in je lepo darilo.
1.4.2019: Drugi cikel dolgega programa socialne aktivacije Kreativen, ki ga izvaja OZRK Novo mesto, se je prevesil v drugo polovico. Danes Kreativni začenjajo z usposabljanjem iz kulinarike, kuharstva in strežbe. Program socialne aktivacije omogoča vključenim brezposelnim osebam, da se naravnajo na svoje cilje ter najdejo izhod v zaposlitev, izobraževanje in aktivno življenje.
Pod budnim očesom odličnih mentorjev
Usposabljanje iz kulinarike bodo obiskovali na Srednji šoli za gostinstvo in turizem Novo mesto, sestavljeno pa bo iz teorije in prakse, kar bo udeležencem omogočilo opravljanje nacionalne poklicne kvalifikacije s področja kuharstva in strežbe.
Pod budnim očesom odličnih mentorjev, strokovnjakov s področja, vzporedno poteka usposabljanje s področja recikliranja tekstila in drugih predmetov. Kreativni so se spoznali s socialnim podjetništvom, z ekologijo na področju ravnanja z rabljenimi izdelki, z modnim preoblikovanjem na področju tekstila in s polstenjem volne. Nekateri so tekstilno preoblikovanja ter polstenje volne osvojili v tolikšni meri, da se pripravljajo na nacionalno poklicno kvalifikacijo.
Komuniciranje za boljšo zaposljivost
Računalniško urejanje gradiva za zbirno mapo jim sedaj gre lažje in hitreje, saj imajo novo pridobljeno znanje iz računalništva ter uporabe informacijsko komunikacijske tehnologije. Pridobili so ga skozi javno veljavno usposabljanje Računalniška pismenost za odrasle. Angleščino so sicer že pisali, na dodatnih urah angleščine pa bodo še utrdili svoje sporazumevanje v tujem jeziku. Vse to za udeležence pomeni izboljšanje njihovih osnovnih kompetenc ter boljši izhodiščni položaj za zaposlitev in aktivno vključevanje v družbo.
Slovenščina, ki je mnogim samoumevna, se včasih izkaže kot trd oreh, a mentorici Zdenka in Bojana znata vse lepo razložiti in popraviti. Slovenščina za slovensko govoreče obsega vaje iz neumetnostih besedil, slovenščina za albansko govoreče pa zajema slovnico in konverzacijo. Za pet albansko govorečih udeleženk je slovenščina skozi veliko opravljenih ur slovenščine v okviru programa Kreativen postala domača, jo bolje razumejo in govorijo.
Humanitarnost in prostovoljnost
Rdeči križ združuje ljudi velikega srca, tako je tudi s Kreativnimi. Izkazali so se v akciji zbiranja prostovoljnih prispevkov za otroke s posebnimi potrebami ter pri sestavljanju paketov pomoči v Humanitarnem centru. Konec marca in v začetku aprila bodo opravili še tečaj nege bolnika na domu, da bodo pripravljeni na izzive starajoče se družbe, ljudi v stiski ter tudi potreb trga.
Drugi cikel programa Kreativen se je pričel oktobra 2018, zaključil se bo avgusta 2019. Prvi cikel progama Kreativen se je zaključil septembra 2018 zelo uspešno, saj je ob izhodu 10 udeležencev imelo zaposlitev ali so bili vključeni v pridobivanje izobrazbe. Operacijo Kreativen finančno podpira Republika Slovenija ter EU – Evropski socialni sklad.
21.08.2018: Peš pot nas je vodila od stavbe Rdečega križa na Drski do Kmetije Kastelic v Žabji vasi, kjer nas je prijazno sprejel Andrej Kastelic, gospodar kmetije ter nam razkazal posestvo.
Ogreli smo se s pijačo dobrodošlice, narejeno iz avtohtonih zdravilnih zelišč ter sprehodili mimo gospodarskih poslopij in živali do zelenega prostora za piknike. Pozanimali smo se o zasedenosti in izvedeli, da sta urejenost prostora in bližina mesta le dva ključna dejavnika, ki pripomoreta, da se veliko skupin odloča doživeti piknik na prostem prav na kmetiji Kastelic.
Domači jogurt, sir, mlečni zdrob iz polnovrednega žita, dišeči puding, malinov sok – z vsem tem so nas pogostili v sprejemni dvorani kmetije. Obiskovalcem prikažejo svoje proizvode, kot tudi način priprave. Spraševali smo o tem in onem, izvedeli da spoštujejo ekološke standarde živil in pridelave ter da jogurt pakirajo tudi v stekleno embalažo za ozaveščene kupce.Za konec smo okušali še mlečni sladoled, ki ga kmetija Kastelic ponuja iz avtomata poleg hiše. Dobili smo veliko novih informacij in vpogledov kako je kmetija organizirana, kako deluje, o vodenju kmetije, kar vse razširja naš obseg razmišljanja in delovanja.
Projekt je finančno podprt s sredstvi Republike Sloveniije in Evropske unije, Evropslkega socialnega sklada.
7. marca 2018 je Rdeči križ Slovenije, Območno združenje Novo mesto, v okviru programa socialne aktivacije, začel z usposabljanjem iz ponovne uporabe in recikliranja. Izvedba tečaja bo trajala vse do konca junija, udeleženci pa bodo lahko pridobili Nacionalno poklicno kvalifikacijo s področja preoblikovanja tekstila.
Pot do realizacije oblikovalskih idej
Udeleženci programa Kreativno vključen in socialno opolnomočen bodo tekom tečaja osvojili osnovna znanja in tehnike šivanja, ki jim bodo pripomogla pri realizaciji zastavljenih oblikovalskih idej pri recikliranju ali izdelavi novih oblačil. Spoznavanju ročnega šivanja je do sedaj že sledilo spoznavanje rokovanja s šivalnim strojem, učenje različnih vrst šivov in spoznavanje osnov modnega risanja.
Vsi izdelki so izdelani z metodo recikliranja starih oblačil in upcyclinga. Upcycling je metoda, s katero material ali izdelek predelamo tako, da ga nadgradimo, nova stvar pa ima boljše lastnosti kot prejšnja. Na stojnici bodo predstavljene nakupovalne vrečke, otroške torbice, otroške denarnice, etuiji za očala ali mobitel, mehke igrače za otroke, tolažilne blazine in igrače.
Specifična znanja in spretnosti za obnovo rabljenega pohištva
Nekaj udeležencev programa Kreativen v sodelovanju z Reciklarno iz Novega mesta na usposabljanju spoznava osnovne principe obnove rabljenega pohištva, kot so demontaža, čiščenje in popravilo. Popravilo pohištvenih izdelkov vsebuje brušenje, odpravljanje poškodb s kitanjem, barvanje ter zaščito. Spoznavajo še različne kvalitete materialov in sestavnih delov ter možnost obnove po sodobnih ekoloških smernicah. Tudi njihove izdelke bo moč videti na stojnici ob Dnevu Zemlje.
Ob stojnici bo potekala delavnica za otroke, kjer bodo le-ti ob podpori prostovoljcev Rdečega križa, preizkušali svoje ročne spretnosti in ideje.
Operacijo Kreativno vključen in socialno opolnomočen, ki jo izvaja Rdeči križ Slovenije, Območno združenje Novo mesto, sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
05.06.2018: V okviru RK in v novomeški Reciklarni so se na ekološkem področju ponovne uporabe, recikliranja in obnove rabljenih predmetov usposabljali trije Kreativni. To je področje, kjer se oblikujejo poklici prihodnosti.
Pridobili so funkcionalna znanja, ki jim služijo pri gradnji kariere, kot tudi v zasebnem življenju in pri domačih popravilih. Ob koncu usposabljanja so jim organizatorji - člani Rdečega križa Slovenije Območne enote Novo mesto in Društva RokoRoki - izročili potrdila o opravljenem usposabljanju.
Usposabljali so se na izjemno zanimivem interdisciplinarnem področju socialne ekonomije in ekologije, kjer se oblikujejo nova delovna mesta. Naši fantje so izkoristili priložnost pridobivanja novih znanj, veščin in kompetenc, zato jim lahko le čestitamo.
Vzporedno s pridobivanjem tehničnih znanj na posameznih področjih dela Kreativni tekom procesov usposabljanja nenehno razvijajo tudi socialno občutljivost za ranljive skupine ljudi, čustveno inteligenco, komunikacijske spretnosti, organizacijske spretnosti in sodelovalnost. Preko različnih aktivnosti in ob podpori mentorjev se s svojimi pridobljenimi znanji vključujejo v medgeneracijske, multikulturne ter interdisciplinarne projekte.
06.03.2018: Prva skupina Kreativnih je zaključila 240 urni program usposabljanja iz kulinarike, gostinstva in turizma. Podeljenih je bilo 15 diplom. Pridobljene spretnosti, znanja in veščine bodo nekomu odprle vrata v novo zaposlitev in bolj zdrav način življenja. Komu? Odločitve so v rokah vključenih.
Skozi teorijo in prakso so udeleženci spoznavali standarde priprave hrane, različne jedi in vse praktično preizkusili v kuhinji Srednje šole za gostinstvo in turizem iz Novega mesta, pri projektnem partnerju Grm Novo mesto - center biotehnike in turizma. Usposabljali so se tudi s področja strežbe in urejenosti ter veščin strežnega osebja.
Na zaključnem posebnem dogodku je bilo podeljenih 15 diplom, udeleženci pa so pridobili znanja in veščine tudi za opravljanje nacionalnih poklicnih kvalifikacij pomočnik kuharja in natakarja. Pod vodstvom strokovnjakov z omenjenih področij je izpod rok Kreativnih v loncih in posodicah ter na krožnikih in v servirnih posodah dišalo, lepo izgledalo in bilo okusno.
16.01.2018: Od januarja pa vse do začetka marca v okviru projekta Kreativen poteka usposabljanje udeležencev s področja kulinarike in gostinstva. Pridobivajo sveža znanja o pripravi jedi, delu v kuhinji in strežbi, o sodobnih smernicah in tradicionalnih receptih, skozi teorijo in prakso.
Usposabljanje poteka pod budnim očesom izkušenih učiteljev in mojstrov svojega poklica, na Srednji šoli za gostinstvo in turizem, pri Grmu Novo mesto - centru biotehnike in turizma. Predavanja so vsakodnevno povezana s praktičnim delom v kuhinji ali strežbi, tako da vključeni vse kar se naučijo tudi preizkusijo in poizkusijo. Danes so okuse bogatili s hladnimi začetnimi jedmi, ki so bile paša tudi za oči.
Po koncu usposabljanja bodo udeleženci pridobili potrdilo z opisom kompetenc. Za tiste, ki se bodo tako odločili, služi usposabljanje kot odskočna deska za pridobitev nacionalne poklicne kvalifikacije s področja (NPK). Vključeni s tovrstno aktivnostjo izboljšujejo možnosti zaposlitve v gostinskih obratih. Uporaba novih znanj jih podpira tudi, če se odločajo za lastno dejavnost ali pa pri skrbi za svoje zdravje in zdrav življenjski slog celotne družine. Zdrav način prehranjevanja je temelj skrbi za lastno dobro.
Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma je partner v projektu Kreativen, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in EU iz Evropskega socialnega sklada.
12.12.2017: Danes smo v Humanitarnem centru RK Novo mesto organizirali srečanje ob Modri polici v obliki literarne kavarne z naslovom Zgodbe za vse. Sproščeno druženje z veliko obiskovalci kavarne je združevalo vse generacije.
Popestreno je bilo z avtorskimi pesmimi in prozo ter z igranjem harmonike članov literarne sekcije Snovanja DU Novo mesto ter skupine Kreativni. Celoten dogodek s spremljajočimi aktivnostmi so organizirali Kreativni, ki so se tudi odlično predstavili z glasbo, poezijo in prozo, z likovno razstavo slik ter inovativno organiziranostjo Modre police. »Nalili smo si lepih besed, popili čašo pesmi in si napolnili steklenico s kulturo,« je napovedala dogodek voditeljica na začetku.
Kreativni so prispevali recepte za pecivo, ki so ga tudi napekli za obiskovalce kavarne in jim tudi postregli s sladkim prigrizkom in toplo pijačo. Ob kavici in čaju ter sproščenem klepetu smo pričarali praznično vzdušje. Eleganco kavarne so pričarali še aranžmaji - unikatno ročno delo Kreativnih.
Na koncu so vsi obiskovalci še napisali misli in želje za prihodnje leto, ki smo jih podelili med seboj. Literarna kavarna ZGODBE ZA VSE je bila obiskovalcem tako všeč, da so izrazili željo, da bi jo organizirali še kdaj.
02.12.2017: Območno združenje Rdečega križa Novo mesto v torek, 12. decembra 2017, organizira Literano kavarno – Zgodbe za vse. Literarna kavarna tokrat ob Modri polici povezuje različne generacije in kulture.
Dogodek se bo odvijal v prostorih OZRK Novo mesto, na Drski in je priložnost za druženje krajanov, literatov,prostovoljk in prostovoljcev, njihovih gostov, udeležencev programov ter zaposlenih pri Območni organizaciji Rdečega križa Novo mesto.
H končni podobi ter doživetju dogodka literarne kavarne bistveno prispevajo člani projekta Kreativen, ki so glavni organizatorji in kreativna sila projekta. Povezali so se s pobudnicama akcije, go. Anico Bukovec, prostovoljko Rdečega križa in koordinatorko Modre police ter go. Terezijo Balažević, predsednico Snovanj, ki sta poudarli pomen kulturne ustvarjalnosti za okolje in posameznika.
Literarna kavarna omogoča biti aktiven in je priložnost za druženje s krajani. Literarno ustvarjenje je mnogo več kot snovanje in prebiranje pesmi in proze - je razvoj osebnega kulturnega kapitala posameznika, je moč, da svojo pesem povem na glas, je glas, ki povezuje skupnost v aktivnem soustvarjanju.
Letos bo literarna kavarna prav zaradi pripadnikov skupine Kreativen dobila pridih multikulturnosti in medgeneracijskega sodelovanja. Program Kreativen je finančno podprt s sredstvi Republike Slovenije in Evropske unije - Evropskega socialnega sklada.
TRR SKLADA ZA POMOČ LJUDEM V STISKI:
OZRK Novo mesto, avtorske pravice pridržane
Izdelava spletnih strani - Spletna postajaIzdelava spletnih strani:
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.